18.4.2015 Limingan nuorisoseurantalo

Best in show

1. hiiri
2. syyrialainen hamsteri
3. kani
4. kääpiöhamsteri
5. gerbiili
6. marsu
7. rotta
8. degu

Degut

2kpl, tuomari Anna Takkinen

PET1 Justin Piiperi, om. Marianne Liias

Gerbiilit

17kpl, tuomari Kati Ojatalo

PET1 Syreenin Öldifa, om. Viivi Välimäki
PET2 Samppa, om. Päivi Rajala
PET3 Pertsa, om. Ronja Leinonen
PET4 Ismo Laitela, om. Satu Karjalainen
PET5 Tabulan Enkelipeliä, om. Mira Mykkälä

Paras baby Happy Danny, om. Päivi Rajala
Paras juniori Hui Kauhistus Karaburu Guru, om. Ronja Leinonen
Paras veteraani Syreenin Öldifa, om. Viivi Välimäki

Kumat
Kynsiniekkasoturin Niiskuneiti, om. Salla Oksanen
Giten Ånerva, om. Leena Siira

EP:t
hauska tähyilijä Hui Kauhistus Yerina, om. Viivi Välimäki
mukava käsitellä Remi, om. Anni Pelander

TS Zalazak, om. Viivi Välimäki

Rotat

22kpl, tuomari Heidi Ahvensalmi

PET1 Eye Of The Tiger, om. Melisa Liman
PET2 Elvis Presley, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi
PET3 English Muffins, om. Riikka Mäkelä
PET4 Dianthus, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi
PET5 Chit-Chat, om. Pinja Pesonen

Kumat
boksista Chit-Chat, om. Pinja Pesonen
puhtaudesta Puska-Jussi, om. Jenni Krekilä
kynsistä Fiia Of Arctic, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi
turkista Aretha Franklin, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi

EP:t
nallekarhu Tiny Man Of Arctic, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi
rakkaudella putsattu Chit-Chat, om. Pinja Pesonen
pehmeä masu Dianthus, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi
vinku-iita Marenki, om. Nadia Kleine Staarman
takiainen Vääränvärinen Muukalainen, om. Jenni Krekilä

TS Peachy Paw, om. Riikka Mäkelä

Hiiret

21kpl, tuomari Marja Päätalo

PET1 Blade Runner’s Fantastic Paranoid Scenarios, om. Jenni Uusitalo
PET2 Varpu, om. Riikka Mäkelä
PET3 Säpinä, om. Manda Kosola
PET4 Kipinä, om. Manda Kosola

Kumat
Hopeatoffee, om. Sannamari Mustonen
Belle, om. Satu Silvola
Blade Runner’s Mission Of Gravity, om. Ronja Uusitalo

EP:t
black beauty Melna, om. Piia Rousu
lilliputti Donna, om. Satu Silvola
touhukas Myrskysyntyinen, om. Riikka Mäkelä
väristä Elsa, om. Jenni Uusitalo
sihteerin suosikki Hopeatoffee, om. Sannamari Mustonen

TS Violet, om. Hanna Juliander

Kääpiöhamsterit

26kpl, tuomari Satu Karjalainen

PET1 Celes Chere, om. Pilvi Piirainen
PET2 FIN VLH LJV14 Snowqueen, om. Asta Rekilä
PET3 Goldilock’s Savoir Faire*, om. Asta Rekilä
PET4 Puuha-Pete, om. Tuomas Leinonen
PET5 Hugo, om. Alina Rousu

Paras nuori Puuha-Pete, om. Tuomas Leinonen
Paras veteraani FIN VLH LJV14 Snowqueen, om. Asta Rekilä

Kumat
Cheerbigears Nash, om. Anne Heikkinen
Hello Kitty, om. Ronja Herrala
Andariel, om. Mari Hannuksela

EP:t
käsiteltävyydestä Pipsa Possu, om. Ronja Herrala
käsiteltävyydestä Lavender’s Bixbiitti, om. Iina Karttimo
käsiteltävyydestä FIN VLH Vincent Valentine, om. Pilvi Piirainen
yleiskunnosta Lavender’s Breezy Badger, om. Iina Karttimo
yleiskunnosta Lavender’s Karmic Koala, om. Eve Immonen
tsemppipalkinto Jerome, om. Ronja Uusitalo
tsemppipalkinto Niinpä Niin, om. Rosa-Maria Soininen
sihteerin suosikki Pipsa Possu, Ronja Herrala

TS Wonderland’s Chik, om. Iida Seppänen

Syyrialaiset hamsterit

45kpl, tuomari Eve Immonen

PET1 Elsa, om. Hanna Juliander
PET2 Pikkumökin Oikku, om. Sari Tihinen
PET3 Sateenkaaren Zäihkyvä, om. Mira Vesteri
PET4 Gorgeous George, om. Mira Vesteri
PET5 Pikkumökin Manteli, om. Terttu Rousu

Paras nuori Tarinan Vaihtokauppa, om. Satu & Taru Karjalainen
Paras veteraani Elsa, om. Hanna Juliander

Kumat
sijoilta pudonnut Tarinan Vaihtokauppa, om. Satu & Taru Karjalainen
sijoilta pudonnut Lady Galadriel, om. Asta Rekilä
luonteesta Wonderland’s Viikinki, om. Satu Hautala & Satu Karjalainen
luonteesta Pikkumökin Niittyleinikki, om. Terttu Rousu
lihaksikas Sateenkaaren Vintiö, om. Ronja Uusitalo
kokonaisuudesta Cutiepie’s Rocky Ruuturitari, om. Satu Hautala
kokonaisuudesta Mauri Mustikka*, om. Asta Rekilä
kokonaisuudesta Rain Dance, om. Netta Kivelä

EP:t
käsiteltävyydestä Pikkumökin Oululainen, om. Satu & Taru Karjalainen
käsiteltävyydestä FIN VLH Revontuli, om. Asta Rekilä
kokonaisuudesta Pikkumökin Lumiukko, om. Sanni Tihinen
ihana Heaven’s Just A Sin Away, om. Jenni Krekilä
söpö Xmas, om. Josefiina Jämsä
sihteerin suosikki Hattivatti, om. Johanna Rainola

TS Cutiepie’s Nolan Noidanlukko*, om. Viivi Välimäki

Kanit

51kpl, tuomarit Annukka Kälkäjä (naaraat) & Manda Kosola (urokset)

PET1 Vihervaaran Yyrami, om. Sirkka Nuorala
PET2 Olivianan Salanimi, om. Eevi Lehvonen
PET3 Tikru, om. Elina Greus
PET4 Secret Party Uula, om. Taru Anttila
PET5 Nöpö, om. Pinja Törmänen
PET6 Pilkku Suippokorva, om. Ninja Korva
PET7 Aamuruskon Inka, om. Olivia Huttula
PET8 Mörkö, om. Kirsi Piispanen

LKV1 baby uros Nöpö, om. Pinja Törmänen
LKV1 baby naaras Moira, om. Piia Rousu
LKV2 baby naaras Mitja’s Leone Vaniljatanko, om. Annika Vuorenmaa
LKV3 baby naaras Adele, om. Maria Viittanen
LKV1 nuori uros Hug’Alan Fireskull Ghostrider, om. Sannamari Mustonen
LKV1 nuori naaras Hug’Alan Follow The Star, om. Katja Orajärvi-Kotikangas
LKV1 avoin uros Vihervaaran Yyrami, om. Sirkka Nuorala
LKV2 avoin uros Tikru, om. Elina Greus
LKV3 avoin uros Secret Party Uula, om. Taru Anttila
LKV1 avoin naaras Olivianan Salanimi, om. Eevi Lehvonen
LKV2 avoin naaras Silent Wind, om. Riikka Hakala
LKV3 avoin naaras Mitja’s Leone Neiti Näpsä, om. Jenni Karppinen
LKV4 avoin naaras Hiawatha’s Rarity, om. Satu & Taru Karjalainen
LKV5 avoin naaras Muru, om. Beata Saukkonen
LKV1 seniori uros Pilkku Suippokorva, om. Ninja Korva
LKV2 seniori uros Mörkö, om. Kirsi Piispanen
LKV1 seniori naaras Aamuruskon Inka, om. Olivia Huttula

Kumat
turkista Roki, om. Veera Meriläinen
turkista Laku, om. Helmi Päkkilä
käsiteltävyydestä Velmu, om. Essi Havana
yleiskunnosta Nöpö, om. Pinja Törmänen
yleiskunnosta Secret Party Uula, om. Taru Anttila
5p kohdista Vihervaaran Yyrami, om. Sirkka Nuorala
5p kohdista Tikru, om. Elina Greus
5p kohdista Mörkö, om. Kirsi Piispanen
5p Hippu, om. Anna Korhonen
iloinen pupu Hienohelma Helmihilla, om. Rosa-Maria Soininen
esiintyjä Aamurusko, om. Kukka Koivuniemi
rento kaveri Peppi, om. Veera Meriläinen
muhku tyttö Bravo Zarina, om. Olivia Huttula

EP:t
päivän reipas poika Santaharjun Urho, om. Helka Kanniainen
samettikorva Cooper, om. Silja Hartikainen
kevätmies Urho, om. Riikka Hakala
rakas, sinusta on tullut pullukka Kaneli, om. Mirka Kujala
päivän pörröisin Romeo, om. Maria Viittanen
hyvä jätin alku Hug’Alan Fireskull Ghostrider, om. Sannamari Mustonen
päivän kiltein herra Serafin Alexander The Great, om. Sandra Tiikkala

TS Jomppa, om. Sandra Tiikkala
TS Samsara, om. Maria Viittanen

Marsut

40kpl, tuomarit Essi Saloranta & Elisa Svento

PET1 Kuura, om. Salla & Silja Iljana
PET2 Almond’s Dior J’adore, om. Anni & Henna Savolainen
PET3 Jaanuskan El Ponzo Villa, om. Päivi Rajala
PET4 Almond’s Royal Dahlia, om. Emilia Aikio
PET5 Jaanuskan Samppa, om. Päivi Rajala

Paras baby Almond’s Cupcake, om. Janita Vilkuna
Paras nuori Dodge, om. Päivi Rajala
Paras avoin naaras Kuura, om. Salla & Silja Iljana
Paras avoin uros Jaanuskan El Ponzo Villa, om. Päivi Rajala
Paras veteraani Rokka, om. Tiia Savilaakso

Kumat
turkista Aniara’s Alma, om. Ninni-Maria Rantala
turkista Almond’s Pretty In Pink, om. Ninni-Maria Rantala
kokonaisuudesta Juju, om. Henna Savolainen
käsiteltävyydestä Goldhill’s Snowy Valentine, om. Katja Orajärvi-Kotikangas
pikkukohdista Almond’s Saint Lucia, om. Lara Alasaarela
pikkukohdista Rusetti, om. Henna Savolainen
pikkukohdista Pulu, om. Minttu Mehtomaa
pikkukohdista Almond’s Wonderful One Night Stand, om. Minttu Mehtomaa

EP:t
hauskat korvat Kiki, om. Piritta Outila
humoristisen näköinen Tibbers Tippe, om. Anni Pelander
hupaisa turkki Rokka, om. Tiia Savilaakso
herkullisen värinen Anemone’s Turbo, om. Meri Laurila
näyttelyn marsumissi Almond’s Saint Lucia, om. Lara Alasaarela
sihteerin suosikki Almond’s Cupcake, om. Janita Vilkuna

TS Almond’s Obsessed With Pink, om. Elina Vuonnala
TS Juju, om. Henna Savolainen

Pikkukisat

Marsujen kurkunsyöntikisa
1. Hilla, om. Meri Laurila
2. Almond’s Viima, om. Emilia Aikio
3. Almond’s Street Dancer, om. Krista Vilkuna

Syyrialaisten hamstereiden hamstrauskisa
1. Sateenkaaren Tilda-Matilda, om. Milla Takkinen
2. Taavi, om. Peppi Partanen
3. Hattivatti, om. Johanna Rainola

Gerbiilien silppurikisa
1. Happy Danny, om. Päivi Rajala

Kaniestehyppy
1. Muru, om. Beata Saukkonen
2. Aamuruskon Inka, om. Olivia Huttula
3. Tikru, om. Elina Greus

Yhdennäköisyyskisa
1. Taavi & Peppi Partanen

Pehmoleluluokka
Tuomarin suosikki: Minni, om. Teea Paavola
Päivän erikoisuus: Sateenkaari, om. Taru Karjalainen
Puhelias kaveri: Pinki, om. Emmi Karjalainen
Leppoisin kaveri: Kerttu, om. Salla Oksanen
Kokenut konkari: Vainu, om. Eeli Hallanaro
Paras juniori: Ruusu, om. Aamu Anttonen
Halittava pupu: Fraicher, om. Jalo Anttonen
Menevin pupu: Lili, om. Roosa Rahko
Vilkas: Maruuna, om. Kukka Koivuniemi
Halittavin pupu: Herman, om. Herman Partanen
Silkkinen turkki: Puppe, om. Peppi Partanen
Hyvin hoidettu: Höpö, om. Lumi Taskila