26.8.2017 Limingan nuorisoseurantalo

Gerbiilit

9 kpl, tuomari Elise Eskelinen

PET1 Nyt Skipataan Kahvit, om. Viivi Välimäki
PET2 MVA Ch SW-17 CV-16 VPET-16 OSJH VPET-16 GP Aquatulio, om. Viivi Välimäki
PET3 PPV17 Hui Kauhistus Fernando Foz, om. Ronja Leinonen

Paras baby Kynsiniekkasoturin Väinö, om. Hanna Kauranen
Paras juniori Nyt Skipataan Kahvit, om. Viivi Välimäki

Kuma Hui Kauhistus Golden Glow, om. Ronja Leinonen
Kuma Hui Kauhistus Hazina, om. Helka, Emma & Venla Kaakinen
Kuma Kynsiniekkasoturin Väinö, om. Hanna Kauranen

TS Hui Kauhistus Hazina, om. Helka, Emma & Venla Kaakinen

EP söpöydestä SPET-17 Appelsiinipuun Ilmestyskirjanpitäjä, om. Liisa Mikkola
EP sopiva massa Hui Kauhistus IhQ Izuna, om. Helka, Emma & Venla Kaakinen
EP Kiiltävä turkki Ristuksen Komia, om. Liisa Mikkola

Degut

2 kpl, tuomari Elise Eskelinen

PET1 Aira, om. Liisa Mikkola

EP käsiteltävyys Lenita, om. Liisa Mikkola

Kääpiöhamsterit

23 kpl, tuomari Petra Nyman

PET1 Feikki Fakiiri, om. Anni ja Henna Backman
PET2 Goldilock’s Mystic, om. Asta Rekilä-Suni
PET3 Jööran, om. Nelli Kihniä

TS Cowgirl Campuksella, om. Kaapo Kotikangas

Paras nuori Mauno, om. Teresa Myllylä
Paras veteraani Picus Doc Pentro, om. Jonna Tikka

Kumat
Kynnet – Jööran, om. Nelli Kihniä
Hampaat – PPV17 Regalis Crucible*, om. Mari Hannuksela
Kokonaisuus – Picus Doc Pentro, om. Jonna Tikka
Yleiskunto – FIN MVA GG16 VV16 Sateenkaaren Marco Bjurström, om. Satu Hautala
Yleiskunto – Mauno, om. Teresa Myllylä
Luonne – Alma, om. Jenna Lindelä

Syyrialaiset hamsterit

32 kpl, tuomari Eve Immonen

PET1 Sateenkaaren Roah, om. Satu Karjalainen
PET2 Pikkumökin Diana, om. Terttu Rousu
PET3 Pikkumökin Figo, om. Satu Karjalainen
PET4 Pikkumökin Eloisa, om. Terttu Rousu
PET5 Nella, om. Maria Moisanen

Kumat
Sijoilta pudonnut – FIN VLH Sateenkaaren Paperinukke**, om. Antti Nikula
Turkki – Pikkumökin Elegia, om. Maria-Isabella Ali-Sisto
Turkki – Sateenkaaren Syypää Sun Hymyyn, om. Satu Karjalainen
Kokonaisuus – Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen
Kokonaisuus – Sateenkaaren Kalle Aaltonen, om. Matias & Elias Pitkänen
Turkki – Pikkumökin Duracell, om. Minja Turpeinen
Vetreä veteraani – Sateenkaaren Kaunein, om. Satu Karjalainen / Riia Riikonen

TS Sateenkaaren Roah, om. Satu Karjalainen
Paras nuori Pikkumökin Figo, om. Satu Karjalainen
Paras veteraani Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen

EP:t
Symppis – Pikkumökin Alvari, om. Minja Turpeinen
Käsiteltävyys – Sateenkaaren Ainutlaatuinen, om. Hanna-Mari Repola
Pepsodenthymy – Ereganto’s Ronin, om. Ronja Leinonen
Turkki – Sateenkaaren Birthday, om. Tuuli Lappi

Kanit

31 kpl, tuomarit Annukka Kälkäjä (naaraat) ja Sandra Tiikkala (urokset)

PET1 Picantto’s Glomma, om. Jenna Lindelä
PET2 Picantto’s Peoria, om. Enni Seppänen
PET3 Satun Ranny, om. Sanni Kurikkala
PET4 Noppa, om. Eevi Kilponen
PET5 Aamos, om. Saana Kaurala

LKV baby naaras 1 Ansa, om. Helka Kanniainen
LKV baby naaras 2 Flaming Katy, om. Rianna Karppinen
LKV nuori naaras 1 Iina, om. Emmi Määttä
LKV avoin naaras 1 Satun Ranny, om. Sanni Kurikkala
LKV avoin naaras 2 Gold Brook’s Bianca, om. Eija Körkkö
LKV seniori naaras 1 Petkelkannan Optivit, om. Ira Myllys
LKV baby uros 1 Noppa, om. Eevi Kilponen
LKV nuori uros 1 Aamos, om. Saana Kaurala
LKV nuori uros 2 Gold Brook’s Geneve, om. Iida Seppänen
LKV avoin uros 1 Picantto’s Peoria, om. Enni Seppänen
LKV avoin uros 2 Dumle, om. Eve Kähkönen
LKV seniori uros 1 Picantto’s Glomma, om. Jenna Lindelä

Kumat
5 p Ansa, om. Helka Kanniainen
5 p Gold Brook’s Bianca, om. Eija Körkkö
5 p Flaming Katy, om. Rianna Karppinen
5 p Stella, om. Fanni Valkonen
5 p Sweet Pinkie Pie, om. Jenna Lindelä
5 p Satun Ranny, om. Sanni Kurikkala
5 p Noppa, om. Eevi Kilponen
5 p Gold Brook’s Geneve, om. Iida Seppänen
5 p Frevoter, om. Iida Seppänen
5 p Aamos, om. Saana Kaurala
5 p Gold Brook’s Fulbert The Fearful, om. Enni Seppänen
5 p Satun Saalemi, om. Venla Kurikkala
5 p Picantto’s Glomma, om. Jenna Lindelä
5 p Vihervaaran Yyrami, om. Sirkka Nuorala

TS naaras Sweet Pinkie Pie, om. Jenna Lindelä
TS uros Gold Brook’s Geneve, om. Iida Seppänen
Assarin suosikki Satun Belladonna, om. Nilla Latvamäki
Sihteerin suosikki Nuppu, om. Pinja Törmänen
EP papalle massaa – Turbo, om. Niina Savela
EP safkaa vanhalle – Aquabunny’s Harald, om. Jenna Lindelä
EP ihana väri Taika, om. Aada

Marsut

6 kpl, tuomari Lea Rahtu-Korpela

PET1 Almond’s Kuikuttava Keijukainen, om. Suvi Rasinkangas
PET2 Almond’s Joy Belongs to You, om. Ninni-Maria Runtala

Kuma Almond’s Joy Belongs to You, om. Ninni-Maria Runtala

Hiiret

13 kpl

PET1 Bluukka, om. Pekka Koivunen
PET2 Nipsu eläin, om. Pekka Koivunen
PET3 Naku Aku, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi
PET4 Girbelan Kevättähdyke, om. Antti Nikula

Kumat
Yleiskunto – Artemis, om. Minna Hannula
Yleiskunto – Girbelan Kevättähdyke, om. Antti Nikula
Yleiskunto – Jesper, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi
Turkin kunto – Kasper, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi
Käsittely – Don De Dios, om. Jenna Brotkin
Käsittely – Adriana, om. Veera Jurmu

TS Adriana, om. Veera Jurmu
EP tsemppari – Rosvopaisti, om. Minna Hannula
EP sijoilta pudonnut – Kasper, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi

Rotat

19 kpl, tuomari Kasperi Karppinen

PET1 Pieni Pimiä, om. Jenni Krekilä
PET2 Classical Winner, om. Jenni Krekilä
PET3 Sievä Siviä, om. Jenni Krekilä
PET4 Riippumaton Kingi, om. Jenni Krekilä
PET5 Gansta, om. Jenni Krekilä

Kumat
Turkin kunto – Tauno, om. Jenni Krekilä
Yleiskunto – Cappuccino, om. Jenni Krekilä
Yleiskunto – Elvis, om. Maiju Varis
Yleiskunto – Espresso Au Miel, om. Jenni Krekilä
Käsiteltävyys – Finding Nemo, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi
Käsiteltävyys – Pahki, om. Maiju Varis

TS Humphrey Bogart, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi
EP sijoilta pudonnut – Espresso Au Miel, om. Jenni Krekilä
EP sijoilta pudonnut – Queen of Catwalks R220-16, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi
Paras nuori Pieni Pimiä, om. Jenni Krekilä
Paras veteraani Queen of Catwalks R220-16, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi

Hamsterien ulkomuotoluokat

Lyhytkarvaiset hamsterit (17)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1 + SERT Pikkumökin Diiva, om. Terttu Rousu
S2 + SERT Picus Tarocco, om. Jonna Tikka
S3 + SERT Bbeauty’s Gift, om. Arja Myllylä
S4 Pikkumökin Duracell, om. Minja Turpeinen

TS Moni Maker, om. Jenni Peltokorpi
PN Picus Tarocco, om. Jonna Tikka

Kunniamaininnat
(kokonaisuus) Picus Comuna, om. Jonna Tikka
(perusväri ja tikkaus) Diadem´s Goldblooded*, om. Eve Kähkönen
(rexaus) Picus Dobby Dobson, om. Jonna Tikka

Pitkäkarvaiset hamsterit (25)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1 + SERT Sateenkaaren Birthday, om. Tuuli Lappi
S2 + SERT Brambleberries Bram, om. Arja Myllylä
S3 + SERT Tarinan Kissed By Angel, om. Arja Myllylä
S4 + SERT Tarinan Keen Kafka, om. Arja Myllylä
S5 + SERT Wannabe Fringilla Figo, om. Jenni Peltokorpi
irtoSERT Kassu Kuusenkerkkä, om. Sari Tihinen

TS Pikkumökin Eloisa, om. Terttu Rousu
PN Sateenkaaren Kalle Aaltonen, om. Matias ja Elias Pitkänen
PV Kassu Kuusenkerkkä, om. Sari Tihinen

Kunniamaininnat
(turkin pituus) Jäkättävä Jänis, om. Jenni Krekilä ja Birgitta Kopsala
(pää) Picus Feldspar, om. Jonna Tikka
(värimerkit) Pikkumökin Elegantti, om. Viivi Pakonen
(kuvio) Valomerkki, om. Jenni Peltokorpi
(perusväri) Pikkumökin Fresita, om. Terttu Rousu
(perusväri) Sateenkaaren Odessa, om. Sari Tihinen

Koestandardi syyriailaiset (2)
Tuomari: Satu Karjalainen

KS1 Wannabe Jäbä Leissön, om. Petra Nyman

Ei-standardi syyrialaiset (7)
Tuomari: Satu Karjalainen

ES1 Sateenkaaren Ainutlaatuinen, om. Hanna-Mari Repola
ES2 Sateenkaaren Firework, om. Antti Nikula
ES3 Sunlight, om. Jenni Peltokorpi

Kunniamaininnat
(satiini) Sani´s Prisy Primus, om. Petra Nyman

Talvikot (17)
Tuomari: Jonna Tikka

S1 + SERT Tinytail Blueberry Bruiser, om. Sarianne Väisänen
S2 + SERT Tinytail Special Maid, om. Sarianne Väisänen
S3 Tinytail Fengshou, om. Sarianne Väisänen
S4 Cowgirl Campuksella, om. Kaapo Kotikangas

TS Cowgirl Campuksella, om. Kaapo Kotikangas
PN Tinytail Special Maid, om Sarianne Väisänen
PV Hopeatoffee, om. Taru Karjalainen

Ei-standardi campbellit (1)
Tuomari: Jonna Tikka

ES1 Sven, om. Petra Nyman

Roborovskit (19)
Tuomari: Jonna Tikka

S1 + SERT FIN MVA GG16 VV16 Sateenkaaren Marco Bjuström, om Satu Hautala
S2 + SERT Phantom Hourglass, om. Eve Kähkönen ja Pilvi Piirainen
S3+ SERT Wonderland´s Geek In The Pink, om. Satu Karjalainen
S4 + SERT Sateenkaaren Seppo*, om. Satu Karjalainen
S5 + SERT Seku Vain Sebastian Aho**, om. Nelli Kihniä → FIN MVA!

TS Wonderland´s Geek In The Pink, om. Satu Karjalainen
PN Wonderland´s Geek In The Pink, om. Satu Karjalainen
PV FIN MVA GG16 VV16 Sateenkaaren Marco Bjuström, om. Satu Hautala

Ei-standardi roborovskit (3)
Tuomari: Jonna Tikka

ES1 Sateenkaaren Jutta Gustafsberg, om. Satu Karjalainen

TS Jutta Gustafsberg, om. Satu Karjalainen

Kiinankääpiöhamsterit (5)
Tuomari: Jonna Tikka

S1 + SERT Sani´s Annorlunda, om. Petra Nyman
S2  Goldilock´s Aihe Vapaa, om. Pilvi Piirainen
S3 Wannabe Pimeyden Morsian, om. Kasperi Karppinen

TS Sani´s Annorlunda, om. Petra Nyman
PV Goldilock´s Aihe Vapaa, om. Pilvi Piirainen

Standardien Best In Show

1.Roborovski
2.Pitkäkarvainen syyrialainen
3.Kiinankääpiöhamsteri
4.Talvikko
5.Lyhytkarvainen syyrialainen

Ei- ja koestandardien Best In Show

1.Ei-standardi campbelli
2.Koe-standardi syyrialainen
3.Ei-standardi syyrialainen
4.Ei-standardi roborovski