30.9.2017 Kajaani, KAO, Seppälän toimipiste

Lemmikkisyyrianhamsterit (17)

Tuomari: Kasperi Karppinen

PLH1 Alfa Romeo, om. Laila Kerttula
PLH2 Sateenkaaren Roar, om. Satu Karjalainen
PLH3 Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen

TS Niinpal Gauhian Ihmeen IhQ, om. Eve Kähkönen
PN Pikkumökin Fresita, om. Terttu Rousu
PV Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen

Kunniamaininnat
(turkin kunto) Sateenkaaren Firework, om. Antti Nikula
(turkin kunto) Sateenkaaren Part Of Me, om. Antti Nikula
(turkin kunto) Wonderland’s Eye Of The Tiger, om. Eve Kähkönen & Pilvi Piirainen
(turkin kunto) Pikkumökin Cascada, om. Terttu Rousu
(yleiskunto) Pikkumökin Eloisa, om. Terttu Rousu
(yleiskunto) El Diablo, om. Laila Kerttula

Erikoispalkinnot
(sihteerin suosikki) Wonderland’s Diplomatic Dustin, om. Alina Svala

Lemmikkikääpiöhamsterit (24)

Tuomari: Pilvi Piirainen

PLH1 Safiiri, om. Lumi Jaakkola
PLH2 Sateenkaaren Hupu Tupuna, om. Asta Rekilä-Suni
PLH3 Globaali Gootti, om. Antti Nikula
TS Sateenkaaren Marjatta, om. Nelli Kihniä
PN Sateenkaaren Hupu Tupuna, om. Asta Rekilä-Suni
PV Sariifi, om. Lumi Jaakkola

Kunniamaininnat
(Luonne) Black Ballade*, om. Anna Hautala
(yleiskunto) Wagner, om. Laila Kerttula
(käsiteltävyys) PPV17 Goldilock’s Mystic, om. Asta Rekilä-Suni
(käsiteltävyys) Jööran, om. Nelli Kihniä
(kynnet) Sateenkaaren Marjatta, om. Nelli Kihniä
(turkki) Globaali Gootti, om. Antti Nikula
(käsiteltävyys) Tinytail Master Justice, om. Teresa Myllylä

Erikoispalkinnot
(Sihteerin suosikki) Globaali Gootti, om. Antti Nikula
(kannustus) Wonderland’s Giant In The Matchbox, om. Nelli Kihniä
(pieni mutta pippurinen) Giddy, om. Kasperi Karppinen
(massakas) Astmaton Ammattikalastaja, om. Kasperi Karppinen
(söpöliini) Tinytail Master Justice, om. Teresa Myllylä
(meneväinen) Töpsy, om. Ilona Harju
(kynnet kunnossa) FIN MVA JV17 Seku Vain Sebastian Aho, om. Nelli Kihniä
(hieno veteraani) Safiiri, om. Lumi Jaakkola
(kivassa kunnossa) Seku Vain Antti Pihlström, om. Nelli Kihniä
(virkeä veteraani) Whispering Loud, om. Anna Hautala
(kohtelias herra) FIN MVA JV17 Seku Vain Sebastian Aho, om. Nelli Kihniä
(kiva kaveri) Astmaton Ammattikalastaja, om. Kasperi Karppinen
(pieni ja pörröinen) Mauno, om. Teresa Myllylä

Lemmikkihamstereiden Best In Show
BIS1 kääpiöhamsteri Safiiri, om. Lumi Jaakkola
BIS2 syyrianhamsteri Alfa Romeo, om. Laila Kerttunen

Gerbiilit (14)

Tuomari: Mira Mykkälä

PET1 Amortentia, om. Leena Siira
PET2 Dionysus, om. Leena Siira
PET3 Glaseon, om. Leena Siira
PET4 Euthenia, om. Leena Siira
PET5 Metal Star’s Peter Pan, om. Viivi Välimäki
PJUN Chatty, om. Noora Korhonen
PVET Ristuksen Komia, om. Liisa Mikkola
TS Chatty, om. Noora Korhonen
Sihteerin suosikki: Ristuksen Komia, om. Liisa Mikkola

Kunniamaininnat
(kokonaisuus) Demeter, om. Viivi Välimäki
(kokonaisuus) Usvaniityn Halla, om. Leena Siira
(kokonaisuus) Aquatulio, om. Viivi Välimäki

Erikoispalkinnot
(luonne) Chatty, om. Noora Korhonen
(ripset) Euthenia, om. Leena Siira
(persoona) Dummy, om. Noora Korhonen
(kauneimmat silmät) Nyt Skipataan Kahvit, om. Viivi Välimäki
(sporttisin) Appelsiinipuun Ilmestyskirjan pitäjä, om. Liisa Mikkola
(kynnet) Aquatulio, om. Viivi Välimäki
(muhkein) Ristuksen Komia, om. Liisa Mikkola

Degut (2)

Tuomari: Mira Mykkälä

PET1 Spet-17 Aira, om. Liisa Mikkola

Erikoispalkinnot
(Yleisvaikutelma) Lenita, om. Liisa Mikkola

TS Spet-17 Aira, om. Liisa Mikkola

Hiiret (22)

Tuomari: Kasperi Karppinen

PET1 Salli, om. Veera Jurmu
PET2 Uneksija, om. Riikka Mäkelä
PET3 Piparireunos aka Mokomakin Rusina, om. Pekka Koivunen
PET4 Adriana, om. Veera Jurmu
PET5 Nahkiainen aka Nipsueläin, om. Pekka Koivunen

TS Herman’s Amazing, om. Jenna Brotkin

Kunniamaininnat
(yleiskunto) Herman’s Amazing, om. Jenna Brotkin
(yleiskunto) Neon, om. Jenna Brotkin
(yleiskunto) Kesänkielo, om. Jenna Brotkin
(käsittely) Yltäjä, om. Riikka Mäkelä
(käsittely) Helio, om. Roosa Miettinen
(turkin kunto) Monica, om. Veera Jurmu
(turkin kunto) Girbelan Kevättähdyke, om. Antti Nikula

Erikoispalkinnot
(utelias) Aurinkomatkailija, om. Riikka Mäkelä
(utelias) Chara, om. Noora Korhonen
(sijoilta pudonnut) Neon, om. Jenna Brotkin
(sijoilta pudonnus) Herman’s Amazing, om. Jenna Brotkin
(sijoilta pudonnut) Monica, om. Veera Jurmu
(sihteerin suosikki) Flora, om. Noora Korhonen

Marsut (4)

Tuomari: Satu Karjalainen

PET1 Nordpccje-2017 Felicia, om. Teresa Myllylä
PET2 Almond’s Heart Of Eternity, om. Teresa Myllylä

Kunniamaininnat
(luonne) Pyry Petteri Hermanni, om. Lilli Mikkonen

Erikoispalkinnot
(tsemppipalkinto veteraanille) Almond’s Härdelli, om. Teresa Myllylä

Kanit (19)

Tuomari: Nelli Kihniä

PET1 Noppa, om. Eevi Kilponen
PET2 Eemeli, om. Jenni Kuuttinen
PET3 Kaapo, om. Anu Tegelberg
PET4 Gold Brook’s Gottfried, om. Iida Seppänen
PET5 Gold Brook’s Giselle, om. Karoliina Tikkanen

LKV Baby uros Noppa, om. Eevi Kilponen
LKV Nuori uros Usvanmetsän Buddy, om. Maria Tammela
LKV Nuori naaras Gold Brook’s Giselle, om. Karoliina Tikkanen
LKV Avoin uros Kari, om. Jaana Koponen
LKV Avoin naaras Rosa, om. Marie Tammela
LKV Seniori Uros Kaapo, om. Anu Tegelberg

Kunniamaininnat
(sijoilta pudonnut) Gold Brook’s Galaxia, om. Lumi Jaakkola
(yleiskunto) Black Diamond, om. Ronja Kettukangas
(yleiskunto) Mindy, om. Jenna Myllymäki
(käsiteltävyys) Arthur, om. Eveliina Tikkanen
(kokonaisuus) Rosa, om. Maria Tammela

Erikoispalkinnot
(kiltti) Gold Brook’s Geneve, om. Iida Seppänen
(päivän pörhein) Gold Brook’s Bianca, om. Iida Seppänen
(kiltti) Hilu, om. Jenna Myllymäki
(sihteerin suosikki) Noppa, om. Eevi Kilponen

TS Risto, om. Sanna-Mari Tikkanen

Hamsterien ulkomuotoluokat

Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (12)
Tuomari: Eve Kähkönen

S1+SERT Picus Agent Orange**, om. Satu Karjalainen => FIN MVA!
S2+SERT Sateenkaaren Sokeripala, om. Satu Karjalainen
S3 Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen
S4 Sateenkaaren Peto on Irti, om. Satu Karjalainen
TS Picus Agent Orange**, om. Satu Karjalainen
PN Sateenkaaren Sininen Uni, om. Satu Karjalainen
PV Picus Agent Orange**, om. Satu Karjalainen

Kunniamaininnat
(perusväri) Picus Nöpö, om. Kasperi Karppinen
(perusväri) Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen

Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (14)
Tuomari: Eve Kähkönen

S1+SERT Sateenkaaren Roar, om. Satu Karjalainen
S2+SERT Pikkumökin Fresita, om. Terttu Rousu
S3 Kaisla Keijuangervo, om. Satu Karjalainen
S4 Amazing Soul, om. Ari & Sini Nuutinen
S5 Dominique, om. Ari & Sini Nuutinen
TS Amazing Soul, om. Ari & Sini Nuutinen
PN Kaisla Keijuangervo, om. Satu Karjalainen
PV Amazing Soul, om. Ari & Sini Nuutinen

Kunniamaininnat
(perusväri) FIN VLH Sateenkaaren Paperinukke, om. Antti Nikula
(satiini) Pikkumökin Cascada, om. Terttu Rousu
(tyyppi) Picus Karvaturjake, om. Kasperi Karppinen
(turkki) Philippos Gummy Bear, om. Ari & Sini Nuutinen
Koestandardiluokan syyrianhamsterit (3kpl)
KS1+SERT Fantasia, om. Ari & Sini Nuutinen
TS Fantasia, om. Ari & Sini Nuutinen

Ei-standardiluokan syyrianhamsterit (4kpl)
Tuomari: Eve Kähkönen

ES1 Sateenkaaren Firework, om. Antti Nikula
TS Sani’s Qwin, om. Ari & Sini Nuutinen
PN Sateenkaaren Sudenmorsian, om. Satu Karjalainen

Kunniamaininnat
(pää) Sateenkaaren Sudenmorsian, om. Satu Karjalainen

Standardiluokan talvikot (10)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1. Demonin Dialogi, om. Mira Mykkälä
S2. Tinytail Grand One, om. Mira Mykkälä
TS Eeppinen Emoji, om. Mira Mykkälä
PN Globaali Gootti, om. Antti Nikula

Kunniamaininnat
(perusväri) Dramaattinen Diktaattori, om. Mira Mykkälä
(kylkikaaret) Tähtimö, om. Paula Kemppainen
(tikkaus) Globaali Gootti, om. Antti Nikula
(kokonaisuus) Eeppinen Emoji, om. Mira Mykkälä

Kiinankääpiöhamsterit (2)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1. Goldilock’s Aihe Vapaa*, om. Pilvi Piirainen
PN Giddy, om. Kasperi Karppinen
PV Goldilock’s Aihe Vapaa, om. Pilvi Piirainen

Standardiluokan roborovskit (17)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1+SERT Wonderland’s Hevoskotka, om. Eve Kähkönen
S2+SERT FIN MVA JV17 Seku Vain Sebastian Aho, om. Nelli Kihniä
S3+SERT Sateenkaaren Hupu Tupuna, om. Asta Rekilä-Suni
S4+SERT FIN MVA GG16 VV16 Sateenkaaren Marco Bjuström, om. Satu Hautala
S5. Sateenkaaren Marjatta, om. Nelli Kihniä

TS Yrjö, om. Kasperi Karppinen
PN Wonderland’s Hevoskotka, om. Eve Kähkönen
PV FIN MVA GG16 VV16 Sateenkaaren Marco Bjuström, om. Satu Hautala

Kunniamaininnat
(kokonaisuus) Sateenkaaren Peppi Pitkätossu, om. Asta Rekilä-Suni
(Kokonaisuus) Spirit Tracks, om. Pilvi Piirainen
(Kokonaisuus) Green Requiem, om. Anna Hautala
(Kokonaisuus) Sateenkaaren Marjatta, om. Nelli Kihniä

Erikoispalkinnot
(Tsemppiä lupaavalle) Sateenkaaren Pelle Hermanni, om. Eve Kähkönen

Ei-standardiluokan roborovskit (2)
Tuomari: Satu Karjalainen

ES1. Wippee’s Hattivatin Hattutemppu, om. Saara Lähteenmäki
Kunniamaininta
(kokonaisuus) Seku Vain Antti Pihlström, om. Nelli Kihniä

Standardiluokkien Best In Show
BIS1. PK syyrianhamsteri Sateenkaaren Roar, om. Satu Karjalainen
BIS2. Roborovski Wonderland’s Hevoskotka, om. Eve Kähkönen
BIS3. Kiinankääpiöhamsteri Goldilock’s Aihe Vapaa*, om. Pilvi Piirainen
BIS4. LK syyrianhamsteri Picus Agent Orange**, om. Satu Karjalainen
BIS5. talvikko Demonin Dialogi, om. Mira Mykkälä

Ei-& koestandardien Best In Show
BIS1. KS Syyrianhamsteri Fantasia, om. Ari & Sini Nuutinen
BIS2. ES syyrianhamsteri Sateenkaaren Firework, om. Antti Nikula
BIS3. Roborovski Wippee’s Hattivatin Hattutemppu, om. Saara Lähteenmäki