25.11.2017 Oulu, Maikkulan nuorisotalo

Kani, urokset

38kpl, tuomari Manda Kosola

PET1 Solen´s Niccolo, Tara Saarela
PET2 Picantto´s Glomma, Jenna Lindelä
PET3 Aquabunny´s Harald, Jenna Lindelä
PET4 Kaapo, Anu Tegelberg’
PET5 Gold Brook´s Gottfried, Eveliina Tikkanen

Luokkavoittajat
baby1 Åliver, Tiina Turunen
Nuo1 Gold Brook´s Gottfried, Eveliina Tikkanen
Nuo2 Olaf, Emil Ollanketo
Nuo3 Satun Bernand, Aada Rantakangas
Avo1 Solen´s Niccolo, Tara Saarela
Avo2 Gold Brook´s Fulberg the Fearful, Enni Seppänen
Avo3 Neponen, Tara Saarela
Sen1 Picantto´s Glomma, Jenna Lindelä
Sen2 Aquabunny´s Harald, Jenna Lindelä
Vet1 Mustikka, Hanna Pikkuaho

Kumat
käsiteltävyys Espresso, Sara Siurua
yleiskunto Pepsi, Sanna Saaranen
puhtaus Lapin Cheri, Marjo Ukkonen
puhtaus Milo, Sara Iso-Kungas
puhtaus Lucifer, Jenna Korsulainen
yleisvaikutelma Noppa, Eevi Kilponen

Erikoispalkinto Noppa, Eevi Kilponen
Ep poseeraja Vihervaaran Miro, Oona Nurmi
Ep superpehmeä Nuutti, Lilja Wotschke
Ep samettiturkki Exrosaris Jack, Maria Moisanen
Ep ihana seniori Neppis, Anu Tegelberg
Ep sporttinen hopea Balladis Gabriel, Enni Ojala
Ep säihkysilmäinen herra Eemeli, Jenni Knuutinen
Ep upea veteraani Pörri, Hanna Pikkuaho

tuomarin suosikki Eemi, Vilma Sutinen
sihteerin suosikki Pörri, Tarja

Kani, naaraat

29 kpl, tuomari Sandra Tiikkala

PET1 Tunturituulen Pähkämö, Milja Piukkala
PET2 Ilyssa Ilona, Ina Hynninen
PET3 Nilla, Sara Siurua
PET4 Peppi, Aada Ylimartimo
PET5 Maisa, Eveliina Tikkanen

Luokkavoittajat
baby1 Paisti, Riina Valkola
nuo1 Luna, Anna Laurila
nuo2 Lola, Anna Laurila
nuo3 Indiana, Enni Seppänen
avo1 Tunturituulen Pähkämö, Milja Piukkala
avo2 Nilla, Sara Siurua
avo3 Maisa, Eveliina Tikkanen
sen1 Petkelkannan Optivit, Ira Myllys
vet1 Ilyssa Ilona, Ina Hynninen

Kumat
yleisvaikutelma Satun Taretsia, Johanna Kivioja
yleisvaikutelma Nuppu, Anny Haukipuro
yleisvaikutelma Pikachu, Aada Rantakangas
yleisvaikutelma Gold Brook´s Galaxia, Lumi Jaakkola
yleisvaikutelma Sweet Pinkie Pie, Jenna Lindelä
yleisvaikutelma Peppi, Aada Ylimartimo

Ep purukalusto kunnossa Gold Brook´s Giselle, Karoliina Tikkanen
Ep Puhtaat tassut Satun Belladonna, Nilla Latvamäki
Ep Ihana luonne Gold Brook´s Hadassah, Iida Seppänen
Ep ihana väri Sweet Rainbow Dash, Jenni Pehkonen
Ep räpsyripsi Satun Wirginia, Johanna Kivioja
Ep päivän isoin Black Diamond, Ronja Kettukangas

tuomarin suosikki Peppi, Aada Ylimartimo
sihteerin suosikki Herttainen Hermione, Nilla Latvamäki

Syyrianhamsterit

30 kpl, tuomari Asta Rekilä-Suni

PLH1. FIN VLH Pikkumökin Diana, om. Terttu Rousu
PLH2. FIN TVLH PPV17 Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen
PLH3. Lindo Oh My Copper, om. Terttu Rousu
PLH4. Hilu Herkkusuu, om. Sari Hautala
PLH5. Nella, om. Maria Moisanen

Paras Nuori: Sateenkaaren Rain, om. Hanna Kauranen
Paras Veteraani: FIN TVLH PPV17 Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen
Tuomarin Suosikki: Otus, om. Sari Hautala

Kunniamaininnat
Sijoilta pudonnut – Sateenkaaren Rain, om. Hanna Kauranen
Sijoilta pudonnut – Sateenkaaren Kirjava Miete, om. Satu Karjalainen
Sijoilta pudonnut – Pätkis, om. Erin Iso-Kungas

Erikoispalkinnot
Turkki – Helmipöllö, om. Salla Murtonniemi
Turkki – Pikkumökin Eloisa, om. Terttu Rousu
Turkki – FIN VLH Sateenkaaren Roar, om. Satu Karjalainen
Turkki – Nasu, om. Cecilia Wargh
Turkki – Sini, om. Sari Hautala
Turkki – Sateenkaaren Rain, om. Hanna Kauranen
Yleiskunto – Sateenkaaren Yölaulu, om. Emma & Milla Takkinen
Yleiskunto – Viirupöllö, om. Sara Iso-Kungas
Luonne – Otus, om. Sari Hautala
Tsemppipalkinto – Olaf, om. Ronja Leinonen
Mieleenjäänyt – Pikkumökin Figo, om. Satu Karjalainen
Mieleenjäänyt – Wonderland’s Fire And Rain, om. Satu Karjalainen
Persoonallinen – Sirius Särkynyt Sydän, om. Neea & Minna Ahlqvist
Ikäisekseen hieno – Colaboy, om. Isabella Hynninen
Sihteerin suosikki – Opaali, om. Sara Iso-Kungas

Kääpiöhamsterit

27 kpl, tuomari Merja Nauska

PLH1. Mauno, om. Teresa Myllylä
PLH2. Hearts Don’t Break Around Here, om. Jenna Lindelä
PLH3. Yksinäinen Halipula, om. Jenna Lindelä
PLH4. Tuuleksi Taivaanrantaan, om. Jenni Pehkonen & Lotta Törmänen
PLH5. Regalis Crucible, om. Mari Pöyhönen

Paras Nuori: A Fire Love, om. Kaapo Kotikangas
Paras Veteraani: Yksinäinen Halipula, om. Jenna Lindelä
Tuomarin Suosikki: Safiiri, om. Lumi Jaakkola

Kunniamaininnat
käsiteltävyys – Valkosuklaa Keksi, om. Aavatar Hynninen
käsiteltävyys – Pepsi Maxi, om. Ina Hynninen
käsiteltävyys – Regalis Rebellion Build On Hope, om. Mari Pöyhönen
käsiteltävyys – Guess Who, om. Emmi Hautala
käsiteltävyys – Final Fantasy, om. Emmi Hautala
käsiteltävyys – Taku, om. Viivi Sipola
käsiteltävyys – Tiku, om. Viivi Sipola
Yleisvaikutelma – Goldilock’s Mystic, om. Asta Rekilä-Suni
Yleisvaikutelma – Lowgirl Cambuksella, om. Kaapo Kotikangas
Yleisvaikutelma – Harmittavan Äveriäs, om. Mira Mykkälä

Erikoispalkinnot
Nälkäiselle – Seku Vain Ilmari Kianto, om. Pilvi Piirainen
Nälkäiselle – Alma, om. Jenna Lindelä
Nälkäiselle – Olaf, om. Sandra Tiikkala
Viilipytylle – Max, om. Henna Kälkäjä
Vauhdikkaalle – Laku, om. Elsa Hyysalo
Äänekkäälle – Sateenkaaren Kaunis Veera, om. Nelli Kihniä
Uneliaalle – Seku Vain Iku-Turso, om. Nelli Kihniä
Ujostelevalle – Tinytails Master Justice, om. Teresa Myllylä
Huippuripset – Coco, om. Nina Mustonen
Uneliaalle – Sateenkaaren Tupu Hupuna, om. Asta Rekilä-Suni

Best In Show

1. Syyrianhamsteri
2. Kääpiöhamsteri

Marsut

13 kpl, tuomari Lea Rahtu-Korpela

PET1 Almond’s Bake a Rhubarb Pie If You Dare, om. Helga Palovaara & Hanna Jakku
PET2 Almond’s Bambu, om. Minttu Taipale
PET3 Mindi, om. Anniina Törmi

LKV juniori Hug Alan Karman Kukka, om. Katja Orajärvi-Kotikangas
LKV baby Almond’s Kuikuttava Tyranitar, om. Fanni Hanhiluoto
LKV avoin Almond’s Bake a Rhubarb Pie If You Dare, om. Helga Palovaara & Hanna Jakku

TS Toffee, om. Neea Nilsilä

Kumat
Käsiteltävyys Almond’s Take a Screenshot If You Dare, om. Anja Haaraniemi
? Almond’s Kuikuttava Tyranitar, om. Fanni Hanhiluoto
? Almond’s Bake a Rhubarb Pie If You Dare, om. Helga Palovaara & Hanna Jakku

Hiiret

9 kpl, tuomari Satu Karjalainen

PET1 Perla, om. Anny Haukipuro
PET2 Naku Aku, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi

Luokkavoittajat
Veteraani Naku Aku, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi
Nuori Aryan the Northern Star, om. Jenna Brotkin

TS Bonnie, om. Minna Hannula

Kumat
Lihaksikas Bonnie, om. Minna Hannula
Kokonaisuus Seireeni, om. Jenna Brotkin
Kokonaisuus Teena, om. Jenna Brotkin

EP kiiltävin Lei Line, om. Jenna Brotkin

Rotat

9 kpl, tuomari Satu Karjalainen

PET1 Queen of Catwalks R220-16, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi
PET2 Sir Elwood Junior R33-17, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi

LKV veteraani Queen of Catwalks, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi

TS Hamlet, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi

Kumat
Turkki Finding Nemo, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi

EP touhukas Kesäyön Unelma, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi
EP kultaisin Napoleon R222-16, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi

Gebiilit (pet)

26 kpl, tuomari Anna Takkinen

PET1 Glaceon, om. Leena Siira
PET2 Aladdin, om. Viivi Välimäki
PET3 Amortentia, om. Leena Siira
PET4 Nyt Skipataan Kahvit, om. Viivi Välimäki
PET5 Hui Kauhistus Golden Glow, om. Ronja Leinonen

Paras baby Aladdin, om. Viivi Välimäki
Paras juniori Kynsiniekkasoturin Väinö, om. Hanna Kauranen

Kumat
GP Pihlaja, om. Liisa Mikkola
Hui Kauhistus Ai Että On Soma, om. Martta Ryynänen
PPV17 Hui Kauhistus Fernando Foz, om. Ronja Leinonen
Hui Kauhistus Hazina, om. Helka, Emma ja Venla Kaakinen

Erikoispalkinnot
Kiltti, menevä Hui Kauhistus Marielle, om. Aava ja Hannele Tyni
Kiltti käsitellä Metal Star’s Artemis, om. Roosa Miettinen
Rauhallinen Hui Kauhistus Quasim, om. Mette Mertala
Lupaava vauva Ilkivallankaappaus, om. Leena Siira
Tähystäjä CV16 DPET-17 SPET-17 GP Dionysos, om. Leena Siira

TS Hui Kauhistus Quasim, om. Mette Mertala

Gerbiilien Viralliset luokat

Viralliset gerbiilit
38 kpl, tuomari Minttu Vettenterä

ROP1 PPV17 Hui Kauhistus Fernando Foz, om. Ronja Leinonen
ROP2 Ch Jakarandan Da Capo, om. Suvi Björkqvist
ROP3 Jakarandan Fendi, om. Suvi Björkqvist
ROP4 Eosphorus, om. Sannu Harju
ROP5 MVA Ch DW-17 CV-16 Anturajalka, om. Leena Siira

PVET Hui Kauhistus Mangnum, om. Marjaana Rantakallio
PBABY Jakarandan Nizza, om. Suvi Björkqvist

Kumat
Hui Kauhistus Mangnum, om. Marjaana Rantakallio
Blondie Brownie
Hui Kauhistus Golden Glow, om. Ronja Leinonen
Todella Jossain, om. Viivi Välimäki
Jakarandan Nizza, om. Suvi Björkqvist

Sert
PPV17 Hui Kauhistus Fernando Foz, om. Ronja Leinonen
Jakarandan Escada Joyful, om. Liisa Mikkola
Ch Jakarandan Da Capo, om. Suvi Björkqvist
Jakarandan Fendi, om. Suvi Björkqvist
Eosphorus, om. Sannu Harju
MVA Ch DW-17 CV-16 Anturajalka, om. Leena Siira

PVU Eosphorus, om. Sannu Harju
PPU PPV17 Hui Kauhistus Fernando Foz, om. Ronja Leinonen
PPN Jakarandan Fendi, om. Suvi Björkqvist
PVN Todella Jossain, om. Viivi Välimäki
PYU Jakarandan Mustapippuri, om. Suvi Björkqvist
PMN Blondie Brownie, om. Liisa Mikkola
PMU Ilkivallankaappaus, om. Leena Siira

TS Usvaniityn Halla, om. Leena Siira
PKASV Hui Kauhistus, Siamese − Marjaana Rantakallio

Koestandardi gerbiilit
3 kpl, tuomari Minttu Vettenterä

PKS GP Pihlaja, om. Liisa Mikkola

Kuma GP Pihlaja, om. Liisa Mikkola

Pikkukisat

Kääpiöhamsterien hamstrauskisa

1. Panda, om. Emmi Hautala

Gerbiilien silppurikisa

1. Muru, om. Miia Tyni & Inkku, om. Hannele Tyni
2. Nuka & Nova, om. Mette Mertala

Kanien estehyppy

1. Muru, om. Anny Haukipiro
2. Gold Brook’s Giselle, om. Eveliina Tikkanen

Pehmoleluluokka

Kunniamaininnat
Pitkistä korvista − Teppana, om. Neea Ahlqvist
Kaunis punainen nenä − Kisipo, om. Neea Taipale
Pörröisestä turkista − Mimi, om. Stella Pakarinen
Ihana kirjava väritys − Robin, om. Viivi Taipale
Hienot Viikset − Rat, om. Kirsti Ryynänen
Lihaksista − Lily, om. Aavatar
Erikoinen väritys − Raita, om. Emmi Karjalainen
Puhtaat korvat − Lulu, om. Seela Mertala
Söpöin väri − Opsu, om. Topias