18.2.2018 Oulu, Maikkulan nuorisotalo

Chinchillat

2 kpl, tuomari Mira Mykkälä

PET1 Nanuuk & Zinrocks Gimmel, om. Noora Korhonen

EP:t
Sydänystävä − Nanuuk & Zinrocks Gimmel, om. Noora Korhonen
Söpö − Nanuuk & Zinrocks Thina, om. Noora Korhonen

Gerbiilit

15 kpl, tuomari Viivi Välimäki

PET1 Tabulan Jippo, om. Mira Mykkälä
PET2 Hui Kauhistus Qwin, om. Mette Mertala
PET3 Hui Kauhistus Quasim, m. Mette Mertala
PET4 CV-17 Hui Kauhistus Golden Glow, om. Ronja Leinonen

Paras baby Billy, om. Enni Seppänen

Kumat
Billy, om. Enni Seppänen
Tabulan Ikuisesti Ihku, om. Mira Mykkälä
Vilkku, om. Lilja Wotschke
Jumbojetti, om. Anja Haaraniemi
Kynsiniekkasoturin Väinö, om. Hanna Kauranen

EP:t
Kauniit silmät − Ben, om. Enni Seppänen
Rauhallinen − PPV17 Hui Kauhistus Fernando Foz, om. Ronja Leinonen
Poseeraaja − Jumbe Jambe, om. Anja Haaraniemi
Sydänystävä − Hui Kauhistus Nox, om. Mette Mertala

Hiiret

13 kpl, tuomari Marja Päätalo

PET1 Perla, om. Anny Haukipuro
PET2 Bella, om. Taru Karjalainen
PET3 Ulla, om. Anny Haukipuro
PET4 Toffee, om. Taru Karjalainen

TS Lei Line, om. Jenna Brotkin
Kuma − Neon, om. Jenna Brotkin
Kuma − Dionysos, om. Noora Korhonen
EP Pallero − Entten Tentten, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi

Rotat

10 kpl, tuomari Marja Päätalo

PET1 Zaya’s Colosseum, om. Tiia Henttunen
PET2 Rosefield’s Peppermint Twist, om. Joonas Karhumaa
PET3 Blue Lagoon’s Underberg, om. Joonas Karhumaa

TS All Around Me, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi
Kuma − I Have a Dream, om. Miia Haapaniemi
Kuma − Sir Elwood Junior R33-17, om. Suvi-Mirjan Eskonniemi
EP Teräsvaari − A Thing About You, om. Suvi-Mirjam Eskonniemi

Marsut

22 kpl, tuomari Essi Saloranta

PET1 Almond’s Honey Boo Boo, om. Vilina Kovanen
PET2 Almond’s Hug’Alan the First, om. Ninni-Maria Rantala
PET3 Epet Marsyas Odysea, om. Elisa Svento
PET4 HugAlan Lohtu, om. Katja Orajärvi-Kotikangas
PET5 HugAlan Onnekas Alexandra, om. Vilina Kovanen

Kumat
Käsiteltävyys − Mindi, om. Anniina Törmi
Käsiteltävyys − Almond’s Bambu, om. Viivi Taipale
Kokonaisuus − Chokladfabrikens OP, om. Katja Orajärvi-Kotikangas
Kokonaisuus − Almond’s Sinead, om. Katri Merinen
Kokonaisuus − Almond’s Biscuit Crisp in Milk Chocolate, om. Viivi Taipale
Kokonaisuus − Nord pccjr-2017 Felicia, om. Teresa Myllylä
Kokonaisuus − Linda, om. Anniina Törmi

TS HugAlan Onnekas Alexandra, om. Vilona Kovanen

Paras baby HugAlan Onnekas Alexandra, om. Vilona Kovanen
Paras nuori Your Little Secret, om. Anja Haaraniemi
Paras avoin uros Chokladfabrikens OP, om. Katja Orajärvi-Kotikangas
Paras avoin naaras Almond’s Honey Boo Boo, om. Vilina Kovanen

EP Sydämellinen ystävänpäivämarsu − Risto, om. Maia ja Cassius Barnade

Kanit, urokset

27 kpl, tuomari Sandra Tiikkala

PET1 Neo, om. Tiia Henttunen
PET2 Gold Brook’s Geneve, om. Iida Seppänen
PET3 Exrosaris Jack, om. Lilja Wotschke
PET4 Turbo, om. Niina Savela
PET5 Kaapo, om. Anu Tegelberg

LKV1 baby Pörrö, om. Eveliina Tikkanen
LKV1 nuori Neo, om. Tiia Henttunen
LKV1 avoin Gold Brook’s Geneve, om. Iida Seppänen
LKV2 avoin Exrosaris Jack, om. Lilja Wotschke
LKV1 seniori Kaapo, om. Anu Tegelberg

Kumat
Massa − Neppis, om. Anu Tegelberg
Massa − Picanto’s Peoria, om. Lumi Jaakkola
Massa − Noppa, om. Eevi Kilponen
Turkki − Suffe, om. Cecilia Wargh
Turkki − Gold Brook’s Geneve, om. Iida Seppänen
Turkki − Usvametsän Paddy, om. Marie Tammela

TS Neo, om. Tiia Henttunen

EP:t
Isoin kani − Eketorps, om. Milja Piukkala
Täydellinen käsitellä − Pikkumurun Dumle, om. Eve Kähkönen
Ihanat silmät − Nuutti, om. Maria Moisanen
Sporttisin − Vallu, om. Niina Savela
Ihana luonne − Exrosaris Jack, om. Lilja Wotschke
Ihana väri − Taika, om. Aada Ylimartimo
Lissää massaa − Tupu, om. Roosa Niskanen
Karvat kuntoon − Satun Saalemi, om. Venla Kurikkala
Mukava massa − Alaska, om. Salla Murtoniemi

Kanit, naaraat

24 kpl, tuomari Laura Virtanen

PET1 Ilyssa Ilona, om. Ina Hynninen
PET2 Mal’ Aki Yasmina, om. Tiia Henttunen
PET3 Lammas, om. Karoliina Tikkanen
PET4 Nelli, om. Linne Nieminen
PET5 Hilma, om. Veera Sergejeff

LKV baby Lammas, om. Karoliina Tikkanen
LKV nuori Hilma, om. Veera Sergejeff
LKV avoin Nelli, om. Linne Nieminen
LKV veteraani Ilyssa Ilona, om. Ina Hynninen
LKV2 baby Gold Brook’s Jabarosa, om. Karoliina & Eveliina Tikkanen
LKV2 nuori Beata, om. Saana Kaurala
LKV2 avoin Gold Brook’s Bianca, om. Iida Seppänen
LKV2 veteraani Mal’ Aki Yasmina, om. Tiia Henttunen

Kumat
5 p − Beata, om. Saana Kaurala
5 p − Gold Brook’s Bianca, om. Iida Seppänen
5 p − Iina, om. Emmi Määttä
5 p − Lulli, om. Kaisa Tuomala
5 p − Satun Ranny, om. Sanni Kurikkala
5 p − Mal’ Aki Yasmina, om. Tiia Henttunen

EP:t
Rautainen mummo − Peppi, om. Aada Ylimartimo
Suloinen nappisilmä − Tunturituulen Pähkämö, om. Milja Piukkala
Vilkas baby − Gold Brook’s Integrity, om. Enni Seppänen
Tsemppipalkinto − Nuppu, om. Anny Haukipuro
Hauska hapsukorva − Maisa, om. Eveliina Tikkanen
Symppis muori − Muru, om. Anny Haukipuro
Tsemppipalkinto − Nuppu, om. Nita Törmänen
Tsemppipalkinto − Ilona’s Ådessa, om. Niina Savela

Syyrialaiset hamsterit

43 kpl, tuomari Eve Kähkönen

PET1 Pikkumökin Gaia, om. Terttu Rousu
PET2 Pikkumökin Blondie, om. Tettu Rousu
PET3 Tico Venkuli, om. Silja Tertsunen
PET4 Wonderland’s Doe-Eyed Dakota*, om. Noora Korhonen
PET5 Niila Nokinenä, om. Sara & Eerin Iso-Kungas

Tuomarin suosikki: Elliot maailman laidalla, om. Minja Turpeinen
Paras Nuori: Pikkumökin Blondie, om. Tettu Rousu
Paras Veteraani: Niila Nokinenä, om. Sara & Eerin Iso-Kungas

Kunniamaininnat:
”Sijoilta pudonnut” Sateenkaaren Oranssi Hiiri, om. Laura Runtti
”Käsiteltävyys” Minni, om. Vilma Luhta
”Kokonaisuus” Helmipöllö, om. Salla Murtoniemi
”Kokonaisuus” Jero’s Kasha, om. Jenni Krekilä
”Turkki” Ironman, om. Teresa Myllylä
”Turkki” Nasu, om. Cecilia Wargh

Erikoispalkinnot:
”Sydänystävä” Jero’s Kasha, om. Jenni Krekilä
”Symppismuori” Diiva, om. Emmi Hautala
”Supermummo” Nella, om. Maria Moisanen
”Symppis” Ruusu, om. Mimosa Korjonen
”Ihana Luonne” Nahar, om. Lauri Paananen
”Fitnesshamsteri” Magic Tonight, om. Tuomas Paananen

Kääpiöhamsterit

23 kpl, tuomari Pilvi Piirainen

PET1 Seku Vain Vilkas, om. Sara ja Erin Iso-Kungas
PET2 Äärettömän Äveriäs, om. Mira Mykkälä
PET3 Regalis Pearly Petails, om. Emmi Karjalainen
PET4 Pätkis om, Hanna Kauranen

Tuomarin suosikki: Tänä Yönä Taivaaseen, om. Oliver ja Eemil Pulkkinen
Paras Nuori: Seku Vain Heluna, om. Lumi Jaakkola
Paras Veteraani: PPV17 Goldilock’s Mystic, om. Asta Rekilä-Suni

Kunniamaininnat:
”Luonne” Regalis Pearly Petails, om. Emmi Karjalainen
”Luonne” Pepsi Max, om. Ina Hynninen
”Luonne” Tänä Yönä Taivaaseen, om. Oliver ja Eemil Pulkkinen
”Kynnet” Kettukarkki, om. Emmi Karjalainen
”Kynnet” Mauno, om. Teresa Myllylä
”Kynnet” PPV17 Regalis Crucible*, om. Mari Pöyhönen
”Turkki” PPV17 Goldilock’s Mystic, om. Asta Rekilä-Suni
”Käsiteltävyys” FIN VLH Sateenkaaren Tupu Hupuna*, om. Asta Rekilä-Suni

Erikoispalkinnot
”Sihteerin suosikki” Final Fantasy, om. Emmi Hautala
”Sydänystävä” Guess Who, om. Emmi Hautala
”Tuhdeimmat poskipussit” First Kiss, om. Ronja Kettukangas ja Vilma Sutinen
”Tulevaisuuden lupaus” Seku Vain Heluna, om. Lumi Jaakkola
”Lännen nopein” Seku Vain Mansikki, om. Lumi Jaakkola
”Menojalka vipattaa” Firefly, om. Lumi Jaakkola
”Suloinen kaveri” Valkosuklaa keksi, om. Aavatar Hynninen
”Ystävänpäivän erikoispalkinto” Regalis Rebellion Build On Hope, om. Mari Pöyhönen
”Ystävänpäivän erikoispalkinto” A Fire Love, om. Kaapo Kotikangas
”Ystävänpäivän erikoispalkinto” Tuuleksi Taivaanrantaan, om. Lotta Törmänen ja Jenni Pehkonen
”Ystävänpäivän erikoispalkinto” Olaf, om. Sandra Tiikkala

Lemmikkiluokkien Best In Show
BIS1 syyrianhamsteri
BIS2 kääpiöhamsteri