6.6.2009 Maikkula

Pet-luokat

Best In Show
1. gerbiili
2. marsu
3. kani
4. rotta
5. syyrialainen hamsteri
6. hiiri
7. kääpiöhamsteri

Kanit
34 kpl, tuomari Satu Karjalainen

PET1 Pompula om. Laura Lohilahti
PET2 Tiara om. Katriina Pylväs
PET3 Little Tao Tao om. Veera Saari
PET4 Noppa om. Sanna Juurikainen
PET5 Pikkubiljardin Sahel om. Sanna Repo

Kumat:
käsiteltävyys, Kaneli om. Minttu Pajunen
kokonaisuus, Darry om. Hanna Saunavaara
yleiskunto, Lunta Tuiskuttaa om. Alina Tiikainen
turkki, Wendy om. Elina Pylväs
5 pisteen kohdat, Pikkubiljardin Sahel om. SannaRepo
5 pisteen kohdat, Lumipyryä om. Alina Tiikainen
turkki + 5 pisteen kohdat, Amalia om. LauraLohilati
sihteerin suosikki, Pikkubiljardin Sahel om.Sanna Repo
shiteerin suosikki, Miska om. Emma Mäntylä
käsiteltävyys, Caligula om. Nelli Kihniä
käsiteltävyys, Elvis om. salla Rautiainen
yleiskunto Miska om. Sanna Repo

TS Muru om. Fanny Jämsä

p. baby naaras April Fool’s Lilla om. Salla Rautiainen
p. nuori naaras Kaneli om. Minttu Pajunen
p. avoin naaras Pikkubiljardin Sahel om. SannaRepo
p. seniori naaras Tiara om. Katriina Pylväs
p. nuori uros Le Coudic om. Elina Matero
p. avoin uros Noppa om. Sanna Juurikainen
p. veteraani uros Pompula om. Laura Lohilahti

EP:t
muhkealle tytölle Muru om. Fanny Jämsä
uteliain kani, Puppe Elviira om. Emmi Klapuri
hieno vetsku, Omena om. Laura Lohilahti
suloiselle mörrimöykylle, Sidu om. Netta Manninen
kannustuspalkinto babylle, Abracas Awprilloveom. Salla Rautiainen

Hiiret

2 kpl, tuomari Anna Takkinen

PET1 Mr. Mime om. Heidi Simula
Kuma: Linnea om. Reetta Valkola

 
Rotat

7 kpl, tuomari Anna Takkinen

PET1 Asterix om. Saana-Kaisa Nieminen
TS Evelyn om. Noora Perätalo

Kumat:
Billy Bob om. Saana-Kaisa Nieminen
Edithiel om. Noora Perätalo

p. jun Evelyn om. Noora Perätalo

 

Gerbiilit

40 kpl, tuomari Maria Pietilä

PET1 Siikahan Se Siinä om. Hellevi Kauranen
PET2 Shakki om. Siiri Palo
PET3 Vanukas om. Noora Räätäri
PET4 Bistro om. Hellevi Kauranen
PET5 Peku om. Siiri Palo

LKV
baby uros Shakki om. Siiri Palo
jun. uros Crips om. Joni Korpela
vet. uros Genichi om. Miia Kanervo
baby naaras Afrodite om. Taru Lauronen
jun. naaras Klassismi om. Piia Ruuska

Avoin uros, LKV
1. Siikahan Se Siinä om. Hellevi Kauranen
2. Bistro om. Hellevi Kauranen
3. Peku om. Siiri Palo
4. Paja Jwnith om. Suvi Puhakka
5. Jasu El Guapo om. Noora Perätalo

Avoin naaras, LKV
1. Vanukas om. Noora Räätäri
2. Susu om. Julia Ulmonen
3. Physalia’s Orion om. Jaakko Räätäri
4. Elyssiah om. Katariina Niemelä
5. Vanilla om. Julia Ulmonen
p. baby Shakki om. Siiri Palo
p. jun. Klassismi om. Piia Ruuska

Kumat:
Astronautti om. Taru Lauronen
Taco el Special om. Noora Perätalo
Bonazo om. Noora Perätalo
Lapinkukka om. Piia Ruuska
Lotta om. Joni Korpela
Vertti om. Joni Korpela

EP:t
Hui Kauhistus Popcorn Baby om. Miia Kanervo
Vilho om. Mona Maikkola
Eleazar om. Katariina Niemelä


Kääpiöhamsterit

10 kpl, tuomari Sini Hämeenkorpi

PET1 Jouteli Jukeboxi om. Piia Ruuska
PET2 Guuholla Hantuukista om. Mia Jämsä

Kuma hyvin leikatut kynnet, Meant to Be om.Mira Snellman
TS Nipsu om. Veera Lantto

Marsut
Tuomari: Petra Hautanen

PPM1 GG-Pet -08 MHPC’s Rock with Me! om.Vilma Virtanen
PPM2 Ninnu om. Essi Saloranta
PPM3 Alterion om. Essi Saloranta
PPM4 Delfoin Kipinä om. Essi Saloranta
PPM5 Vanion Xynthetic Xamona om. MariaTuohisto-Kokko

Kumat:
Nicolas om. Pinja Savolainen
Impaktori om. Aida Depner
Romeo om. Noora Räätäri
Minni om. Milla Kilpeläinen
Anemone’s Babe Possu om. Katariina Ruotsalainen

TS Impaktori om. Aida Depner

P. nuori uros Nicolas om. Pinja Savolainen
P. avoin uros GG-Pet -08 MHPC’s Rock with Me!om. Vilma Virtanen
P. veteraai uros Tirlittanin Yu Yu Hakusho om.Aida Depner
P. baby naaras Anemone’s Darjeeling om. SaraRytivaara
P. nuori naaras Vanion Xynthetic Xamona om.Maria Tuohisto-Kokko
P. avoin naaras Ninnu om. Essi Saloranta
P. veteraani naarasHeinä om. Linda Tynkkynen

EP hauskin väri Taneli om. Vilma Virtanen
EP komein uros Impaktori om. Aida Depner

Syyrialaiset hamsterit
17 kpl, tuomari Aija Peura

PLH1 Miss is Raita om. Mrja Pikkarainen
PLH2 Zirconium om. Mrja Pikkarainen
PLH3 Jesse Jasper om. Meri Salo
PLH4 Hempeä Helinä om. Taru Lauronen

LKV Miss is Soplavinna om. Piia Ruuska
LKV Hempeä Helinä om. Taru Lauronen
TS Arctican Leimaus om. Piia Ruuska

Kumat:
Arctican Lahjus om. Oskari Parviainen
Cimeon om. Satu Puhakka
Miss is Soplavinna om. Piia Ruuska
Action Star om. Milka Maikkola

Marsujen ulkomuotoluokka

58 kpl, tuomari: Lena Wilhelmsson

Best in show

1. nonself silver argente Vanion Unique om. MariaTuohisto-Kokko
2. merino Delfoin Merry Mistral om. Kirsi Ruotsalainen& Riina Ruuska
3. peruaani Lyrica om. Anna Lohi
4. abessiinialainen Barbaari om. Aida Depner
5. alpakka Emerald om. Riina Ruuska
6. skinny GG-Pet -08 MHPC’s Rock with Me! om.Vilma Virtanen
7. self black Mira´s Angel Heart om. Heli Kuoppamäki
8. englannincrest d.e. golden Ultimate CutenesActivated om. Lea Rahtu

Sileäkarvaiset

SELF

ROP1 + serti Mira´s Angel Heart (black) om.Heli Kuoppamäki
ROP2 + serti Akira’s Hugo (red) om. ElinaVehkamäki

Sertit:
Alexia´s Papaija (P. E. white) om. Petra Hautanen
Alexia´s Helmililja (P. E. white) om. PetraHautanen
Romeo (cream) om. Noora Räätäri
Akira’s Darla (red) om. Elina Vehkamäki

Kumat:
Alexia´s Passionhedelmä (P. E. white) om.Petra Hautanen
Obelix (buff) om. Aino Heikka
Delfoin Neon (black) om. Petra Hautanen

NONSELF

ROP1 + serti Vanion Unique (silver argente)om. Maria Tuohisto-Kokko
ROP2 + serti Vanion Zilver Zenith (silveragouti) om. Maria Tuohisto-Kokko

Sertit:
Fin Mva Vanion Mighty Marble (silver argente)om. Maria Tuohisto-Kokko
Vanion Xynthetic Xamona (silver agouti) om.Maria Tuohisto-Kokko
Tikkitakin Lusitania om. (silver agouti) MariaTuohisto-Kokko

ENGLANNINCREST YKSIVÄRISET

ROP1 + serti Ultimate Cutenes Activated (D.E. golden) om. Lea Rahtu
ROP2 + serti Anemone’s Darla (buff) om. JoniKorpela
Kuma: Nikean Night At The Museum (P. E.white) om. Petra Hautanen

ENGLANNINCREST KUVIOIDUT

ROP1 + kuma Mira´s Espresso (black dalmatian)om. Heli Kuoppamäki

AMERIKANCREST YKSIVÄRISET

ROP1 + kuma Odessa (buff) om. Leila Partanen

 
Karkeakarvaiset

ABESSIINIALAINEN

ROP1 + serti Barbaari om. Aida Depner
ROP2 + serti Corianteri om. Aida Depner

Kumat:
Berbeeri om. Aida Depner
Breezeri om. Aida Depner
Winniepig´s Flame om. Linda Tynkkynen

TEDDY

ROP1 + serti Riverside’s Sibylla om. Mari Tyyvi
ROP2 + serti Riverside’s Orvokki Online om.
Mari Tyyvi

Kumat:
Riverside’s Vampyrella om. Mari Tyyvi
Andien Calle om. Mari Tyyvi


Pitkäkarvaiset

SHELTIE

ROP1 + serti Show Me the Right Way to Wrapom. Juulia Palmqvist
ROP2 + serti Wallstreet´s Jaqueline om. AnnaLohi

CORONET

ROP1 + serti Youth Gone Wild om. JuuliaPalmqvist
ROP2 + serti Figure This One om. Elina Vehkamäki
serti: Delfoin Merry Majestic om. Juulia Palmqvist

TEXEL

ROP1 Lunette om. Juulia Palmqvist
ROP2 The Boy who Lives om. Anna Lohi

MERINO

ROP1 + serti Delfoin Merry Mistral om. KirsiRuotsalainen & Riina Ruuska

PERUAANI

ROP1 + serti Lyrica om. Anna Lohi
ROP2 + serti Naoki om. Anna Lohi
Tuomarin suosikki: Zoraida om. Anna Lohi

ALPAKKA

ROP1 + serti Emerald om. Riina Ruuska
ROP2 + serti Snowfall’s Linkin Park om. ElinaVehkamäki

Kumat:
Zorione om. Sarianna Ketola
Malaxi’s Landaretto om. Elina Vehkamäki

KLIPATTU LUOKKA

Paras klipattu + kuma KVA Polly’s Ximon om.Essi Saloranta

Kumat:
Alterion om. Essi Saloranta
Prozac om. Anna Lohi
Delfoin Kipinä om. Essi Saloranta
Oliver`s Aladdin om. Pinja Savolainen

Skinny
ROP1 + serti GG-Pet -08 MHPC’s Rock withMe! om. Vilma Virtanen
ROP2 + serti Snoop`s Nasu Snapperton om.Katja Aspegren-Palmu
Kuma: Snoop`s Iso Ismo om. Katja Aspegren-Palmu

Koestandardi
Paras koestandardi + kuma: Wicked Game(Lunkarya peruaani) om. Minna Polvisalo

Kasvattajaluokka
1. Vanion nonself siver argente
2. Vanion nonself siver agouti

Pikkukilpailut

Kanien estehyppykilpailu
5 kpl
1. Satun Ylermi / Pinja Lämsä, 0 virhepistettä,00:03:90
2. Vellu / Ida-Reetta Pirnes, 0 virhepistettä00:07:80
3. Pikkubiljardin Sahel, / Pinja Lämsä, 0 virhepistettä,00:10:58

Syyrialaisten hamsterien hamstrauskisa
1. Pashmina om. Elina Nättilä
1. Nita om. Silja Myllymaa
2. Santtu om. Meri Salo
3. Aksu om. Milka Maikkola

Kääpiöhamsterien hamstrauskisa
1. Sergei om. Iina Karttimo
2. Turkinpippurin June om. Piia Ruuska
3. Ninni om Veera Lantto

Marsujen kurkunsyöntikisa
1. Paavo om. Joni Korpela
2. Impaktori om. Aida Depner
3. Heinä om. Linda Tynkkynen