24.3.2012 Limingan nuorisoseurantalo

kaikille lajeille pet-luokka, hamstereille ulkomuotoluokat

Pet-luokat

BIS

1. syyrialainen hamsteri
2. degu
3. rotta
4. gerbiili
5. kani
6. marsu
7. hiiri
8. chinchilla
9. kääpiöhamsteri

Degut

2kpl, tuomari Anna Takkinen

PET1 GP Mikä-Mikämaan Veronika om. Leena Siira

Kuma VPET-11 GP Mikä-Mikämaan Brida om. Leena Siira

Gerbiilit

52kpl, tuomarit Kati Ojatalo (urokset) ja Heli Noponen (naaraat)

PET1 Of Course I’m Awesome om. Henna Perälä
PET2 Gim om. Eeva Sakki
PET3 Marsipaani om. Henna Perälä
PET4 Giten Iina Innovaatio om. Hellevi Kauranen
PET5 Salaliittoteoria om. Leena Siira

Paras baby Marsipaani om. Henna Perälä
Paras juniori Pentti om. Ella Raitio
Paras veteraani GP Sekai Champion om. Minna Loukusa

Kumat
Voltti om. Henna Perälä
Giten Menninkäinen om. Mira Mykkälä
VPET-11 GP Äärettömän Komee om. Gitte Korpela
Meteoriitti om. Janina Paasila
Syreenin Villiruusu om. Eriika Raittila
Hui Kauhistus Paahtopaisti om. Leena Siira
Giten Jonna Jonsson om. Gitte Korpela

EP:t
Max om. Eeva Sakki
Kynsiniekkasoturin Mukava Muskotti om. Ilona Partanen
Hui Kauhistus Firman Piikkiin om. Mira Mykkälä
kokonaisuudesta Tillura om. Mira Mykkälä
kokonaisuudesta Chocotta om. Henna Perälä
hyvästä massasta Pipri om. Eriika Raittila
käsiteltävyydestä CV-11 MVA Ch Giten Ladylike om. Gitte Korpela

TS
urokset Hui Kauhistus Ötökkä om. Mira Mykkälä
naaraat Tillura om. Mira Mykkälä

Kanit

? kpl, tuomarit Annukka Kälkäjä (urokset) ja Tiina Polo (naaraat)

PET1 Mauri om. Tiia Kaurala
PET2 Olipa Kerran Ofelia om. Annina Visuri
PET3 Little Dream om. Milla Myllymaa
PET4 Jinelle Jean om. Isabella Hynninen
PET5 Ilyssa Ilona om. Minda Arbelius
PET6 Eliada om. Oona Yrjänäinen

LKV1 baby uros Ihana Frodo om. Salla Rautiainen
LKV1 baby naaras Dulcinea om. Milja Tuikkala
LKV1 nuori uros Pie Jesu om. Salla Rautiainen
LKV1 nuori naaras Jinelle Jean om. Isabella Hynninen
LKV1 avoin uros Mauri om. Tiia Kaurala
LKV1 avoin naaras Little Dream om. Milla Myllymaa
LKV1 seniori uros Yoyo om. Viivi ja Oona Turunen
LKV1 seniori naaras Neela om. Anni Haverinen
LKV1 veteraani naaras Olipa Kerran Ofelia om. Annina Visuri

Kumat
Ivonne Jó om. Minttu Pajunen
All I Want Is You om. Sanna Nuorala
Precies Parel om. Henriikka Pekkala
Skogsbackens Kristina om. Vuokko Rintala
I’m So Fantastic om. Laura Paakkari
käsiteltävyydestä X-File’s Come Cover Me om. Anni Paakkari
lihaksista Mitja’s Leone Fedele om. Karin Hälinen
yleiskunnosta Lucky Seven om. Manda Kosola
yleiskunnosta Mal’Aki Yasmina om. Tiia Henttunen

EP:t
hauska väri Vipo om. Siiri Jankkila
hauska väri Minoriksen Uno om. Mira Kanniainen
upea väri Roland om. Vuokko Rintala
kannustuspalkinto Arthur om. Silja Myllymaa
utelias Ihana Frodo om. Salla Rautiainen
kiiltävä karva Moonlight Mikki om. Henna Pekkala
kannustuspalkinto Skogsbackens Garnet om. Mira ja Katri Kesti
kannustuspalkinto Unto om. Jasmin Salonen
käsiteltävyydestä Ivonne Jó om. Minttu Pajunen
käsiteltävyydestä All I Want Is You om. Sanna Nuorala
käsiteltävyydestä Precies Parel om. Henriikka Pekkala
hyvä kokonaisuus Skogsbackens Kristina om. Vuokko Rintala
hyvä kokonaisuus I’m So Fantastic om. Laura Paakkari
hyvä näyttelyyn viimeistely Born To Be Wild om. Sanna Nuorala
hyvä näyttelyyn viimeistely Solen’s Cindy om. Sanna Nuorala
puhdas valkea turkki Ilyssa Ilona om. Minda Arbelius

TS
urokset Rimpula om. Saana Kaurala
naaraat Lucky Seven om. Manda Kosola

Hiiret

11kpl, tuomari Heidi Ahvensalmi

PET1 Bailey’s Original Irish Cream om. Asla Timlin
PET2 BlinBlin om. Vuokko Rintala
PET3 Noddyn Ulfila om. Ilona Ojala

Kumat
Bailey’s Original Irish Cream om. Asla Timlin
Harri Virtanen om. Nelli ja Virpi Körkkö
Come In Stranger om. Noora Perätalo

EP:t
Tähti om. Satu Karjalainen
Piip om. Vuokko Rintala
Poop om. Vuokko Rintala

TS BlinBlin om. Vuokko Rintala

Kääpiöhamsterit

22kpl, tuomari Petri Pyysilta

PLH1 Rölli om. Noora Perätalo
PLH2 Tiitus Tuisku om. Eve Immonen
PLH3 Stanley Yelnats om. Laura Linja
PLH4 Datsun om. Viivi ja Oona Turunen
PLH5 Sleeping Sun om. Satu Karjalainen

Paras nuori Rölli om. Noora Perätalo
Paras veteraani Chrystal’s Työtön Kummitus om. Merja Nauska

Kumat
Chrystal’s Työtön Kummitus om. Merja Nauska
Bikkuisen Byöreä om. Nina ja Emma-Sofia Soininen
Ya Dari om. Mia Jämsä
Madeleine om. Anniina Björnholm
Riitasoinnun Peto Rakasti Sinua om. Merja Nauska

TS Susa-Erma’s Benedicta om. Asta Rekilä

Syyrialaiset hamsterit

53kpl, tuomari Aija Hoikkaniemi

PLH1 Sateenkaaren Domino om. Sarita Kemi
PLH2 Sateenkaaren Diili om. Janika Skofelt
PLH3 Balandine’s Orlando om. Johanna Jaurakkajärvi
PLH4 Edith om. Hely Luhta
PLH5 Töpö om. Hilda Korpela

Paras nuori Matami Mimmi om. Noora Perätalo
Paras veteraani Triple Chocolate om. Sanna Vainio

Kumat
kokonaisuudesta Balandine’s Nicostrato om. Piia Lappalainen
kokonaisuudesta Matami Mimmi om. Noora Perätalo
kokonaisuudesta Triple Chocolate om. Sanna Vainio
Moves Like Jagger om. Janika Skofelt
Milo om. Marjut Kaakinen
Wonderland’s Kurt Cobain om. Tiia Kinnunen
Balandine’s Pamela om. Piia Lappalainen
Sateenkaaren Citrus om. Satu Karjalainen
Sateenkaaren Belladonna om. Satu Karjalainen
Catherine om. Tiia Kaurala
Hopeahippu om. Viivi ja Oona Turunen
Pikkumökin Bambu om. Hely Luhta
Balandine’s Mystique om. Piia Lappalainen

EP hurmaava Eleonore om. Roosa Joensuu

TS Mapilamis Kingstone om. Carita Puttonen

Marsut

22kpl, tuomari Essi Saloranta

PET1 Enchantic Alice om. Emma Naumanen
PET2 Almond’s Wonderful Winter Wonder om. Nina Soininen
PET3 Almond’s Angels Fall First om. Emma Naumanen

Paras baby Gold Grey Light of Dawn om. Katariina Ruotsalainen
Paras nuori Enchantic Alice om. Emma Naumanen
Paras avoin uros Hitler om. Minttu Mehtomaa
Paras avoin naaras Almond’s Angels Fall First om. Emma Naumanen
Paras veteraani Ernest om. Karoliina Ruotsalainen

Kumat
yleiskunto Sugarfrosted Charmin om. Katariina Ruotsalainen
yleiskunto Almond’s OMG Too Sweet om. Aada Haaraniemi
yleiskunto Almond’s Expresso Chocolate om. Nina Soininen
käsiteltävyys ja turkki Nikean Pikku-Sandra om. Elisa Svento ja Minttu Mehtomaa
Ernest om. Karoliina Ruotsalainen
Beyond Here Lies Nothin’ om. Katariina Ruotsalainen
Goldhill’s Diva om. Elisa Svento ja Minttu Mehtomaa

EP ulkonäöstä Donna om. Ilona Myllyoja

TS Gold Grey Light of Dawn om. Katariina Ruotsalainen

Rotat

16kpl, tuomari Heidi Ahvensalmi

PET1 Sanders Sniper om. Hanna Takkula
PET2 Cicabo’s Urbane om. Tiia Kinnunen
PET3 Amalia om. Helmi Tienhaara
PET4 Emilia Clarke om. Asta Rekilä

Kumat
Sanders Attack om. Jenna Mansikka
Cicabo’s Cyanide Serenity om. Helmi Tienhaara
Zaya’s Frazar Frostfur om. Jenni Nikkilä

EP:t
Zaya’s Kinttu om. Jenni Nikkilä
Cicabo’s Icy Last Diary om. Tiia Henttunen
Öy Nöy om. Jenna Mansikka

TS Zaya’s Kinttu om. Jenni Nikkilä

Chinchillat

1kpl, tuomari Satu Karjalainen

PET1 Kastehelmi, om. Suvi Lehtinen


Hamstereiden ulkomuotoluokat

Syyrialaiset hamsterit, lk

17kpl, tuomari Niina Eskelinen

S1 + SERT Vivaldine’s Halleyn Komeetta om. Taru ja Päivi Virtanen
S2 + SERT Wonderland’s Kurt Cobain om. Tiia Kinnunen
S3 + kuma Max om. Petri Aho
S4 + kuma Kultu Kimallus om. Emma Timlin

Paras nuori Max om. Petri Aho

Kuma Chocca Mocca om. Sarita Kemi

TS Tilliceiu om. Sarita Kemi

Syyrialaiset hamsterit, pk

29kpl, tuomari Niina Eskelinen

S1 + SERT GG11 Mapilamis Kingstone* om. Carita Pultonen
S2 + SERT Pikkumökin Dee Dee om. Terttu Rousu
S3 + SERT Pikkumökin Copacapana om. Terttu Rousu
S4 + SERT Pikkumökin Cherry om. Milo Hämeenkorpi
S5 + SERT Balandine’s Pamela* om. Piia Lappalainen

Paras nuori Bimba om. Carita Pultonen
Paras veteraani Pikkumökin VilliVadelma om. Terttu Rousu

Kumat
kuviosta Sateenkaaren Domino om. Sarita Kemi
turkista Pikkumökin Dilbert om. Anu Ronkainen
tyypistä Balandine’s Mystique om. Piia Lappalainen
päästä Cocopopz Quentin* om. Carita Pultonen

EP paras creme Bimba om. Carita Pultonen

TS Cocopopz Quentin* om. Carita Pultonen

Syyrialaiset hamsterit, ei-standardi

7kpl, tuomari Niina Eskelinen

ES1 Balandine’s Nicostrato om. Piia Lappalainen
ES2 Mapilamis Snöflinga om. Carita Pultonen

TS Balandine’s Nicostrato om. Piia Lappalainen

Kiinankääpiöhamsterit

1kpl, tuomari Petri Pyysilta

S1 + SERT Sleeping Sun om. Satu Karjalainen

Vkh talvikot

3kpl, tuomari Petri Pyysilta

Ei sij.

Paras veteraani Aivan Rakas om. Iina Karttimo

Vkh roborovskit

6kpl, tuomari Petri Pyysilta

Ei sij.

Kumat
Edvin om. Janika Skofelt
Ruåtsalainen om. Janika Skofelt
Goldilock’s Edgar om. Janika Skofelt
Geishas Sunshine Girl om. Janika Skofelt

Vkh roborovskit, ei-standardi

2kpl, tuomari Petri Pyysilta

ES1 Yours Brandy Snap om. Janika Skofelt

Vkh campbellit

1kpl, tuomari Petri Pyysilta

S1 + kuma tyypistä Paprika om. Noora Perätalo

Vkh campbellit, koe-standardi
6kpl, tuomari Petri Pyysilta

KS1 + KSERT Susa-Erma’s Blanca om. Asta Rekilä
KS2 + kuma Rölli om. Noora Perätalo

Kuma tyypistä Morso om. Noora Perätalo

Best in show, standardi

BIS1 kiinankääpiöhamsteri
BIS2 syyrialainen hamsteri, pk
BIS3 syyrialainen hamsteri, lk

Best in show, koe/ei-standardi

BIS1 vkh campbelli, koestandardi
BIS2 syyrialainen hamsteri, koestandardi
BIS3 vkh roborovski, ei-standardi


Pikkukisat

Syyrialaisten hamstereiden hamstrauskisa
Osallistujia 3kpl

1. Kismet om. Emma-Sofia Soininen
2. Hamsteri om. Milo Hämeenkorpi
3. Neilikka om. Niilo Savolainen

Gerbiilien silppurikisa
Osallistujia 3kpl

1. Keke om. Saana Backman
2. Manu om. Ella Raitio
3. Pentti om. Ella Raitio

Marsujen kurkunsyöntikisa
Osallistujia 5kpl

1. Lilli om. Emma Naumanen
2. Kismet om. Minttu Mehtomaa

Kanien estehyppy
Osallistujia 3kpl

1. Nätti Poika om. Ina Hynninen
2. Nuppu om. Tiia Henttunen
3. Ilyssa Ilona om. Minda Arbelius