9.2.2013 Limingan nuorisoseurantalo

kaikille lajeille pet-luokka, gerbiileille viralliset luokat

Pet-luokat

BIS

1. marsu
2. gerbiili
3. syyrialainen hamsteri
4. kani
5. hiiri
6. kääpiöhamsteri
7. rotta


Pet-gerbiilit

38kpl, tuomari Kati Ojatalo

PET1 Hui Kauhistus Ophelie, om. Jenna Ilmarinen
PET2 Giten Sallittu Sattuma, om. Leena Siira
PET3 Valonkantaja, om. Leena Siira
PET4 Moonwell’s Homestrand, om. Salla Hautala
PET5 Hui Kauhistus Firman Piikkiin, om. Mira Mykkälä

Paras juniori Giten Sallittu Sattuma, om. Leena Siira
Paras veteraani Of Course I’m Awesome, om. Henna Perälä

Kumat
Niitti, om. Viivi Välimäki
Chocotta, om. Henna Perälä
Zen, om. Piritta Lappalainen
EP:t
tuuliturkki Kynsiniekkasoturin Lauhahiipijä, om. Ilona Partanen
kiva luonne Dakota, om. Viivi Välimäki
erinomaiset kynnet Kynsiniekkasoturin Mukava Muskotti, om. Ilona Partanen
puhtaudesta Max, om. Eeva Sakki
hyvin säilynyt Giten Helga Hengetär, om. Gitte Korpela
sydän täyttä kultaa Jukuri, om. Salla Hautala
TS Bella Balleriina, om. Minna Loukusa

Rotat

10kpl, tuomari Heidi Ahvensalmi

PET1 Lakupekka, om. Jenni Puranen
PET2 Roosa, om. Helmi Tienhaara

Kumat
yleiskunnosta Cicabo’s Cyanide Serenity, om. Helmi Tienhaara
kynsistä Cicabo’s Frozen Moonstone, om. Tiia Henttunen
kokonaisuudesta Zaya’s Scribe Wensal, om. Helmi Tienhaara

EP kasvuun Mytty, om. Silja Myllymaa

TS Lapaniina, om. Silja Myllymaa

Hiiret

14kpl, tuomari Heidi Ahvensalmi

PET1 Tessa, om. Emma Timlin
PET2 Tähti, om. Satu Karjalainen
PET3 Timantti, om. Taru Karjalainen

Kumat
Nyanssi, om. Fiia-Maria Kivioja
Ninja, om. Noora Perätalo

EP:t
hyvä käsitellä Bailey’s Original Irish Cream, om. Emma Timlin
persoonallinen Curse of the Woe, om. Eve Immonen

TS Tessa, om. Emma Timlin

Kääpiöhamsterit

25kpl, tuomari Janika Skofelt

PET1 Nuppu Siiri Martta, om. Ella-Maija Hiltunen
PET2 Chrysanthemum, om. Mira Mykkälä
PET3 Juhlava Justus, om. Riina Samelin
PET4 Adele, om. Satu Karjalainen
PET5 Loc Locos, om. Asta Rekilä

Kumat
Helmililja, om. Mira Mykkälä
O’lala, om. Ella Isoherranen
Luna, om. Hilla Koivula

EP ystävänpäivänäyttelyn erikoispalkinto Niksu, om. Eveliina Heikkala

TS Crystal’s Mad-Croc, om. Mari Hannuksela

Syyrialaiset hamsterit

40kpl, tuomari Aija Hoikkaniemi

PET1 Sateenkaaren Gesäkissa, om. Satu Karjalainen
PET2 Pikkumökin Fauna, om. Terttu & Pirita Rousu
PET3 Sateenkaaren Appelsiini, om. Satu Karjalainen
PET4 Picus Chili Con Carne, om. Laura Linja
PET5 Pikkumökin Fiona, om. Inka Suutari

Paras nuori Pikkumökin Fauna, om. Terttu & Pirita Rousu
Paras veteraani Sateenkaaren Appelsiini, om. Satu Karjalainen

Kumat
Sateenkaaren Kaunis Painajainen, om. Larissa Pakkanen
Yam Yam’s Dillymore Dluto, om. Asta Rekilä
Gilbert, om. Janika Skofelt
Töpö, om. Hilda Korpela
Pihlajankukka, om. Emma Timlin
Turkmenialainen Tyttöystävä, om. Emma Timlin
Sateenkaaren Juksaus, om. Janika Skofelt
Sateenkaaren Geijukainen, om. Hely Luhta
FIN MVA FIN VLH VV-11 Pikkumökin Bambu, om. Hely Luhta

EP:t
juhlavuoden erikoispalkinto Sateenkaaren Jippijayjei, om. Satu Karjalainen
sydän täyttä kultaa Sateenkaaren Gummallinen, om. Tiia Henttunen
veikeä vipeltäjä Aku, om. Katariina Havana
käsiteltävyydestä Hissun Kissun Vaapula Vissun, om. Eve Immonen
sihteerin suosikki Lavender’s Merry-Go-Round, om. Eve Immonen

TS Sateenkaaren Karman Laina, om. Eve Immonen

Kanit

28kpl, tuomari Satu Karjalainen

PET1 Jinelle Jean, om. Ina Hynninen
PET2 Isvinds, om. Eeva Sakki
PET3 Mauri, om. Tiia Kaurala
PET4 Amazing Xenjorita, om. Emma Hannuniemi
PET5 Kasper, om. Eve Immonen

Paras nuori Liona, om. Alina Mäkelä

Kumat
yleiskunnosta Arthur, om. Silja Myllymaa
yleiskunnosta Neponen, om. Alina Mäkelä
yleiskunnosta Kuurankukan Oskar, om. Jenni Pehkonen
yleiskunnosta Mal’Aki Yasmina, om. Tiia Henttunen
yleiskunnosta Santaharjun Mallum, om. Jenni Karvonen
yleiskunnosta Ahmatin Ex Grilfriend, om. Sara Luttinen & Eeva Sakki
yleiskunnosta Rusa, om. Maarit Korhonen
kokonaisuudesta Mitja’s Leone Jakki, om. Sonja Pakkanen
kokonaisuudesta Skogsbackens Daralis, om. Mira Kesti
kokonaisuudesta Satun Nikolai, om. Pirjo Tervo

EP:t
juhlavuoden erikoispalkinto Anilla Aamukimara, om. Eve Immonen
ihana mörökölli Hilma, om. Emma Kangas
paras poseeraaja Nuppu, om. Maarit Korhonen

TS Little Dream, om. Milla Myllymaa

Marsut

19kpl, tuomari Essi Saloranta

PET1 Wonderful One Night Stand, om. Minttu Mehtomaa & Elisa Svento
PET2 Magnolia Blossom, om. Emma Naumanen

Paras baby Marsyas Andalusia, om. Elisa Svento
Paras nuori Wonderful One Night Stand, om. Minttu Mehtomaa & Elisa Svento
Paras avoin Magnolia Blossom, om. Emma Naumanen

Kumat
yleiskunnosta Almond’s Gustav Marsvinsson, om.Tuuli & Joose Lappalainen
kokonaisuudesta Almond’s Canadian Rocky Mountain, om. Iina Juopperi
kokonaisuudesta Pipsa, om. Riikka Lassila
kokonaisuudesta Almond’s Suzy Q, om. Elisa Svento
kokonaisuudesta EPET Lilia, om. Elisa Svento
käsiteltävyydestä Marsyas Andalusia, om. Elisa Svento
käsiteltävyydestä Delfoin Asser, om. Kaapo Kotikangas


EP:t
juhlavuoden erikoispalkinto uteliaalle Almond’s Moon of Baroda, om. Sofia Hilli
valtava jytky Almond’s Frutti Laku, om. Tuuli & Joose Lappalainen
vauhdikkain Almond’s Star of Sierra Leone, om. Niklas Hilli
hauska ulkonäkö Gideon, om. Kasper Rantala
sihteerin suosikki Almond’s Gustav Marsvinsson, om. Tuuli & Joose Lappalainen

TS Delfoin Asser, om. Kaapo Kotikangas

Viralliset gerbiilit

57kpl, tuomari Elise Eskelinen

ROP1 Syreenin Timjami, om. Heli Noponen
ROP2 MVA Ch SW-12 Hui Kauhistus Huuruinen, om. Marjaana Rantakallio
ROP3 Giten Quinlan, om. Gitte Korpela
ROP4 Hui Kauhistus Naavainen Nuttu, om. Marjaana Rantakallio
ROP5 Syreenin Waapukka, om. Heli Noponen

MVA-sert ROP1
Sert ROP2-5 + Syreenin Åmena, om. Heli Noponen

PBABY Kynsiniekkasoturin Optimus Prime, om. Kati Ojatalo
PJUN Syreenin Emali, om. Heli Noponen
PVET Giten Helga Hengetär, om. Gitte Korpela

Kumat
Kynsiniekkasoturin Optimus Prime, om. Kati Ojatalo
Kynsiniekkasoturin Bumblebee, om. Kati Ojatalo
Syreenin Emali, om. Heli Noponen
Giten Tuulenviemä, om. Gitte Korpela
Joplaya’s Kangaroo Apple, om. Kati Ojatalo
Syreenin Öldifa, om. Viivi Välimäki
Tico Tico, om. Kati Ojatalo & Päivi Pelto-Arvo
Giten Helga Hengetär, om. Gitte Korpela

PVU Syreenin Timjami, om. Heli Noponen
PVN Syreenin Ebenus, om. Heli Noponen
PYU MVA Ch SW-12 Hui Kauhistus Huuruinen, om. Marjaana Rantakallio
PYN Giten Helga Hengetär, om. Gitte Korpela
PKU Kynsiniekkasoturin Mukava Muskotti, om. Ilona Partanen
PKN Moonwell’s Homestrand, om. Salla Hautala
PPU Hui Kauhistus Naavainen Nuttu, om. Marjaana Rantakallio
PPN Hui Kauhistus Odessa, om. Marjaana Rantakallio
PMU Tabulan Borkkanaakin Kovempi, om. Anna Gokkoeva
PMN Syreenin Öldifa, om. Viivi Välimäki

Paras kasvattaja:
1. Giten (lilac), Gitte Korpela
2. Syreenin (polar fox & silver nutmeg), Heli Noponen
3. Hui Kauhistus (siamese & DTW), Marjaana Rantakallio

Koestandardi gerbiilit
1kpl, tuomari Elise Eskelinen

PKS + PKS-JUN + kuma Giten Sallittu Sattuma, om. Leena Siira


Pikkukisat

Pehmoleluluokka
PET1 Onnen Hiiri, om. Aavatar
PET2 Eevi, om. Isabella
PET3 Iina, om. Veera
hienoin häntä Miili, om. Hilla
hauskimmat viikset Töpö, om. Heidi
puheliain Pörrö, om. Moona
suloisin Pomppu, om. Maija
värikkäin tukka Tipi, om. Milla
paras käytös Anniina, om. Anna-Emilia
ihanimmat tassut Risto, om. Kasper
iloisin Manu, om. Veetu
hienoin asu Nelli, om. Kaapo
hienoimmat hiukset Musti, om. Taru

Marsujen kurkunsyöntikisa
1. Almond’s Frutti Laku, om. Tuuli Lappalainen
2. Noora, om. Riikka Lassila
3. Veeti, om. Riikka Lassila

Syyrialaisten & kääpiöhamsterien hamstrauskisa
1. O’lala, om. Ella Isoherranen
2. Töpö, om. Hilda Korpela
3. Vekkuli, om. Anu Korkala

Kaniestehyppy
1. Skogsbackens Daralis, om. Mira Kesti
2. Jeiku, om. Jasmin Saari
3. Skogsbackens Garnet, om. Mira Kesti