Tulokset 12. - 13.8.2006, Sanginjoki

1. PÄIVÄ (12.8.2006)

Pet-gerbiilit
Tuomari Elise Eskelinen

PET1 Velmu, om. Mira Snellman
PET2 Arttu, om. Heidi Äijälä
PET3 Supernova´s Öinen Odotus, om. Salla Kangas
PET4 Keimwart Sirius, om. Jenni Pöykiö
PET5 Elvis de Lioncourt, om. Minka Mustonen

KUMAT
Elmer de Lioncourt, om. Minka Mustonen
Taikanaamion Ärjy Karju, om. Heli Noponen
Tahmatassu, om. Vilhelmiina Jokinen
Elysees Tabula Rasa, om. Mira Snellman
Taikanaamion Ämeriikka, om. Heli Noponen
Vilhelmiina, om. Mira Snellman
White Pepper, om. Eveliina Vanhatalo
Supernova's Magnetic, om. Jenni Pöykiö
Enrico, om. Eveliina Vanhatalo

P.Baby Enrico
P.Jun Arttu
P.Vet Elysees Tabula Rasa

TS Cinnamon, om. Eveliina Vanhatalo
EP Tipsu, om. Veera Karjalainen

Kanit
Tuomarit: Tiina Polo (urokset) ja Satu Karjalainen (naaraat)

PET1 Diesel, om. Christa Koponen
PET2 Fantom, om. Annukka Kälkäjä
PET3 Santtu, om. Riikka Lepistö
PET4 Chernise, om. Oona Jauhiainen
PET5 Lumipallo, om. Johanna Keränen
PET6 Black Horror, om. Marjut Kaipainen

Urokset:
Paras Baby Black Horror, om. Marjut Kaipainen
Paras Nuori Lumipallo, om. Johanna Keränen
Paras Avoin Diesel, om. Christa Koponen
Paras Veteraani  Pompula, om. Laura Lohilahti

TS Hemmo, om. Marja Vihantola

Kuma (Kokonaisuus) Yashira’s Black Pepper, om. Marja Vihantola
Kuma (Kokonaisuus) Papu, om. Riikka Lepistö
Kuma (Puhdas Turkki) Black Monster, om. Laura Linja
Kuma (Puhdas Turkki) Piki, om. Jonna Kauppila

EP (Esiintyjä) Neppari, om. Silja Hirvonen
EP (Kokonaisuus) Binjo, om. Noora Holappa


Naaraat:
Paras Baby Vanilja, om. Maria Viittanen
Paras Nuori Lintutarhan Bella Vittorio, om. Nelli Kihniä
Paras Avoin Santtu, om. Riikka Lepistö

TS Vanilia, om. Annukka Kälkäjä

Kuma (Käsiteltävyys)  Small Prinses, om. Minka Mustonen
Kuma (Käsiteltävyys) Mix, om. Laura Lohilahti
Kuma (Yleiskunto) Annabella, om. Christa Koponen
Kuma (Yleiskunto) Jessi-neiti, om. Outi Vanhatalo

EP Vanilja, om. Maria Viittanen
EP Wanella of Tonstjärna, Marja Vihantola


Marsut
Tuomari Hanna Viinamäki

PET1 Emma, om. Ulla-Maija Romo
PET2 Justiina, om. Sanna Tuomaala
PETP3 Rosefiina, om. Viivi Korhonen


Paras Baby Alexis, om. Irina Karvonen
Paras Nuori Justiina, om. Sanna Tuomaala
Paras Avoin Emma, om. Ulla-Maija Romo

TS Teppo, om. Jonna Raaterova
Kuma (Pikkukohdat) Justiina, om. Sanna Tuomaala
Kuma (Pikkukohdat) Mimosan Venla, om. Janika Vähätiitto
Kuma (Pikkukohdat) Rosefiina, om. Viivi Korhonen
Kuma (Pikkukohdat) Primadonna, om. Janika Vähätiitto
Kuma (Pikkukohdat) Nattsmuggarn’s Fjäder Faran, om. Anu-Maarit Paso
Kuma (Lupaava) Alexis, om. Irina Karvonen
Kuma (Upean puhdas) Iita, om. Ulla-Maija Romo

Rotat (5 kpl)
Tuomari: Saana Annala

PET1 Auroora, om. Petra Palovaara

Paras Veteraani Auroora, om. Petra Palovaara

TS Sander’s Lazarus Heart, om. Nina Heiskanen

Kuma Andreas, om. Jasmin Jokitalo
Kuma Sander’s Lazarus Heart, om. Nina Heiskanen

Syyrialaiset
Tuomari: Anu Ronkainen

PLH1 EJV06 Delfoin Geggo, om. Carola Roivas
PLH2 Arctican Nuotiotanssi, om. Carola Roivas
PLH3 Arctican Juuhan, om. Meri Vuoti
PLH4 Arctican Lilliputti, om. Eveliina Ruokamo
PLH5 Crocodile Dundee, om. Martina Munther

TS Arctican Öinen Liekki, om. Carola Roivas
Paras Nuori Actican Nuotiotanssi, om. Carola Roivas
Paras Veteraani Yökyöpelin Felle*, om. Heidi Lehikoinen

KUMAT
(Kokonaisuus): Arctican Desdemona, om. Maria-Soria Niemi
(Kokonaisuus) Arctican Matti Meikäläinen, om. Carola Roivas
(Yleiskunto)Hamsterdam, om. Carola Roivas
(Yleiskunto) Andalucia, om. Aija Peura
(Turkki)Arctican Eetu Eksoottinen, om. Suvi ja Sini Niemisalo
(Turkki) Arctican Hemul,i om. Carola Roivas
(Käsiteltävyys) Arctican Fernando, om. Piia  Manninen
(Käsiteltävyys) Nuutti, om. Johanna Virkkunen
(Käsiteltävyys) Arctican Leijonamieli, om. Roosa Alatalo

EP (Paras yleiskunto) Pikkumökin Haiku, om. Ruokamo
EP (Söpöin lk) Fizzie, om. Maiju Peltonen
EP (Söpöin pk) Bounder, om. Roosa Alatalo
EP (Suloisin ilme) Invisible Ink, om. Carola Roivas
EP Vivaldine’s Quetinka Quinquina, om. Hanna Nieminen
EP Irma, om. Juliaana Savikoski

Kääpiöhamsterit
Tuomari: Mia Laine

PLH1 cb Turkinpippurin Cheerleader, om. Marjut Kaakinen
PLH2 rb Rosalie, om. Laura Juujärvi
PLH3 kkh Bellavillan Go-Gidemii, om. Kati Viinikangas
PLH4 cb Täysuhon Fireworks, om. Carola Roivas
PLH5 cb Symphatil Verdi, om. Carola Roivas

Kuma (Kynnet) Pepe om. Laura Juujärvi
Kuma (Kynnet) FIN MVA SHY VL Yökyöpelin Nobille, om. Kati Viinikangas
Kuma (Kynnet) FIN MVA SHY VL LJV06 Bellavillan Cupisuloinen Christopher, om. Kati Viinikangas
Kuma (Kynnet) Symphatil Verdi, om. Carola Roivas
Kuma (Kynnet) Varjoyrtin Eskimokoira, om. Tia Lenkkeri
Kuma (Kynnet) Bellavillan Go-Gidemii, om. Kati Viinikangas
Kuma (Kynnet) Bellavillan Fanfanilla**, om. Kati Viinikangas
Kuma (Kynnet) Mustikkamaan Sniper Rifle, om. Heidi Lehikoinen
Kuma (Kynnet) FIN MVA SHY VL Bellavillan Cattuipacomasti Christabella, om. Kati Viinikangas

EP (Sympaattisin) FIN MVA SHY VL Yökyöpelin Nobille, om. Kati Viinikangas
EP (Soma naama) Carlo Coinneach, om. Elisa Vanhala
EP (Kauneimmat silmät) Varjoyrtin Eskimokoira, om. Tia Lenkkeri

Söpöin kkh: Bellavillan Go-Gidemii, om. Kati Viinikangas
Söpöin tv: Eppuliina, om. Krista Ojala
Söpöin cb: Mustikkamaan Ballistic, om. Heidi Lehikoinen
Söpöin rb: Pepe, om. Laura Juujärvi

Fairyland’s LP (Parhaiten leikatut kynnet) Mustikkamaan Kaivostyöläinen, om. Heidi Lehikoinen
Symphatil LP (Paras käsiteltävyys) Apocalypse om. Maiju Peltonen

Hiiret (3 kpl)
Tuomari Saana Annala

PET1 Noddyn Feriae Latinae, om. Liisa Mikkola

Paras Juniori Noddyn Feriae Latinae, om. Liisa Mikkola

Chinchillat (1 kpl)

PET1 Ilari, om. Hely Luhta

BIS-kilpailu:
BIS1 Gerbiili
BIS2 Syyrialainen hamsteri
BIS3 Kani
BIS4 Marsu
BIS5 Kääpiöhamsteri
BIS6 Rotta
BIS7 Chinchilla
BIS8 Hiiri


Pikkukilpailut (1. päivä)


Kaniesteet
Epävirallinen hyppykilpailu, 2 kierrosta, parempi tulos huomioidaan.
Rata helppo suora, luokka aloittelijat
Tuomari: Maria Pietilä
Osanottajia 4 kpl (2 parasta palkittiin)
1. Satu Rajatie & Toki, 0 virhettä, aika 0.11.96
2. Satu Rajatie & Pompula, 0 virhettä, aika 0.30.99
3. Riikka Ålander & Leevi, 0 virhettä, aika 1.23.52
4. Satu Karjalainen & Kalle, 3 virhettä, aika 1.11.31

Marsujen kurkunsyöntikilpailu
Osanottajia 3 kpl
1. Nipsu, om Maarit Juntunen
2. Ellu, om Ville Korhonen
3. Teppo, om Jonna Raaterova

Lemmikin ja omistajan yhdennäköisyyskilpailu
Osanottajia 8 kpl, 3 parasta palkittiin
1. Rosefiina, om Viivi Korhonen
2. Pamina, om Hannele Holappa
3. Lacoste, om Hely Luhta

2. PÄIVÄ (13.8.2006, vain hamsterit)


Syyrialaiset
Tuomari: Mia Laine

PLH1 Belle De Jour, om. Tiia Riihimäki
PLH2 Hamsterdam, om. Carola Roivas
PLH3 Arctican Matti Meikäläinen, om. Carola Roivas
PLH4 Yökyöpelin Felle*, om. Heidi Lehikoinen => SHY VL
PLH5 EJV06 Delfoin Geggo, om. Carola Roivas

Paras Nuori: Arctican Matti Meikäläinen, om. Carola Roivas
Paras Veteraani: Yökyöpelin Felle*, om. Heidi Lehikoinen

Tuomarin suosikki: Dream Brother om. Marjut Kaakinen

Kuma (PLH sijalta tippunut) Tanssii Tähtien Kanssa, om. Eveliina Ruokamo
Kuma (PLH sijalta tippunut) Arctican Nuotiotanssi, om. Carola Roivas
Kuma (PLH sijalta tippunut) Crocodile Dundee, om. Martina Munther

Symphatil LP (Paras turkki) Arctican Hemuli om. Carola Roivas
Symphatil LP (Hauskin väritys) Hamsterdam om. Carola Roivas
Symphatil LP (Ihana naama) Bed of Roses* om. Carola Roivas
Symphatil LP (Paras satiini) Arctican Nuotiotanssi om. Carola Roivas

Fairyland’s kannustuspalkinto Adios Le Pido, om. Eveliina Ruokamo
Symphatil LP (Lumoavin katse) Pedro, om. Emilia Salmijärvi

Kääpiöhamsterit
Tuomari: Susanna Wallebo (SWE)

PLH1 FIN MVA Bellavillan Fallan-Fantom, om. Kati Viinikangas
PLH2 Symphatil Quidamba, om. Carola Roivas
PLH3 Blue-eyed Bombay, om. Krista Ojala
PLH4 Bellavillan Fanfanilla***, om. Kati Viinikangas => SHY VL
PLH5 Yökyöpelin Bironi, om. Martina Munther

Paras Nuori Symphatil Quidamba, om. Carola Roivas
Paras Veteraani FIN MVA SHY VL Bellavillan Cattuipacomasti Christabella, om. Kati Viinikangas

Tuomarin Suosikki  Pepe, om. Laura Juujärvi
Kuma Turkinpippurin Coconut, om. Marjut Kaakinen
Kuma Mustikkamaan Kaivostyöläinen, om. Heidi Lehikoinen
Kuma ”hieno vanha rouva” Vanilja, om. Sonja Mustonen

Fairyland’s kannustuspalkinto: Melissa, om. Lotta Vikstedt
Symphatil LP (Suloisin ilme) Fairyland’s Agrabah Khan, om. Martina Munther
Symphatil LP (Paras turkki) Mustikkamaan Kaivostyöläinen, om. Heidi Lehikoinen
Symphatil LP (Terhakkaimmat korvat) Turkinpippurin Coconut, om. Marjut Kaakinen
Symphatil LP Symphatil Voldemort, om. Elisa Vanhala
Abaton’s LP (”PLH6”) Fairyland’s Farraar Khan, om. Carola Roivas

BEST IN SHOW

1. Syyrialainen Belle De Jour, om. Tiia Riihimäki
2. Kiinankääpiö FIN MVA Bellavillan Fallan-Fantom, om. Kati Viinikangas

Pikkukilpailut 2. päivä


Hamstrauskilpailu, syyrialaiset
Tuomari: Martina Munther

1. Arctican Desdemona, om. Maria-Sofia Niemi
2. Juuhan, om. Annukka Vuoti
3. Lacoste, om. Hely Luhta

Parikilpailu
Tuomari: Martina Munther

1. safiirit talvikot Fairyland's Farraar Khan (om. Carola Roivas) & Abaton's Qula Khan (om. Patricia Andstén)
2. pitkäkarvaiset luonnonvalkoiset Bounder (om. Roosa Alatalo) & Pikkumökin Intiaani (om. Eveliina Roukamo)
3. lyhytkarvaiset soopelit Pikkumökin Haiku (om. Eveliina Ruokamo) & Pikkumökin Halla (om. Sini Niemisalo)