12.9.2009 Maikkula

Pet-luokat

Best In Show

1. Marsu
2. Kani
3. Rotta
4. Hiiri
5. Kääpiöhamsteri
6. Gerbiili
7. Syyrialainen hamsteri
8. Degu
9. Chinchilla

Syyrialaiset hamsterit 19 kpl, Tuomari: Satu Karjalainen

PLH1 Arctican Lahjus om. Oskari Parviainen
PLH2 Bouncing Bonnie om. Taru Lauronen
PLH3 Häntä-Heikki om. Saara Holtinkoski
PLH4 Pikkumökin Retikka om. Elina Nättilä
Paras juniori Aina-Ilona om. Joonatan Suokas
Paras veteraani Bouncing Bonnie om. Taru Lauronen

TS Lumina Polaris om. Marjut Kaakinen

Kumat:
Charlot Carolyn om. Hely Luhta
Delfoin Fantomi om. Niina Määttänen
Roope Rosmariini om. Heidi Immonen

Erikoispalkinnot:
Soundlover’s Gala om. Niina Määttänen
Elmeri om. Eveliina Heikkala
Arctican Nessu om. Tiia Henttunen 

Rotat
8 kpl, Tuomari: Heidi Ahvensalmi

PET1 Big Gentleman om. Cilla Jaukkuri
Paras juniori Brock’s My Brain Hurts om. Annemari Kari

TS Cilla om. Anna Kettunen

Kumat:
turkki Brock’s Rhrum Your Drum om. Annemari Kari
tyyppi + väri Evelyn om. Noora Perätalo
massa Alexander om. Cilla Jaukkuri

Degut
2 kpl, Tuomari Anna Takkinen

PET1 Mikä-Mikämaan Brida, om. Heidi Simula
Kuma Mikä-Mikämaan Veronica, om. Heidi Simula
TS Mikä-Mikämaan Brida, om. Heidi Simula 

Kääpiöhamsterit
6 kpl, Tuomari: Sini Hämeenkorpi

PLH1 Kamilla Keväänkukka om. Mira Snellman
PLH2 Yanisse Yönkuiskaus om. Mia Jämsä
Paras veteraani Yökyöpelin Ohikiitäjä om. Suvi Puhakka
TS Yanisse Yönkuiskaus om. Mia Jämsä

Kannustuspalkinnot:
Helmi om. Pinja Pesonen
Kaapo om. Rosa Karppinen
Yökyöpelin Ohikiitäjä om. Suvi Puhakka
Guuholla Hantuukista om. Mia Jämsä 


Chinchillat

1 kpl, Tuomari: Sini Hämeenkorpi

PET1 Ilari om. Hely Luhta


Gerbiilit

55 kpl, Tuomari Anna Takkinen

PET1 Dippi Diiva, om. Minna Loukusa
PET2 Bistro, om. Hellevi Kauranen
PET3 Lasse, om. Gitte Korpela
PET4 Sasu, om. Siiri Palo
PET5 No One Like Me, om. Taru Lauronen

p. baby Dippi Diiva, om. Minna Loukusa
p. jun Sasu, om. Siiri Palo

TS Fake Smile, om. Noora Perätalo

Kumat:
Tirri, om. Joni Korpela
Satujen Sankari, om. Hellevi Kauranen
Niilo, om. Joni Korpela
Taco el Especial, om. Noora Perätalo
Pipari, om. Henna Perälä
Vanilla, om. Julia Ulmonen
Sofia, om. Elina Sipola
Destiny Day, om. Taru Lauronen

Erikoispalkinnot:
Physalia’s Pawnee, om. Eriika Raittila
Bisquet, om. Henna Perälä
Erkko Erikoistapaus, om. Joni Korpela
Siikahan se siinä, om. Hellevi Kauranen
Jasu el Guapo, om. Noora Perätalo
Taku, om. Niko Turunen
Speed Winner, om. Mona Maikkola
Feeble Bee, om. Taru Lauronen
Fake Smile, om. Noora Perätalo
Afrodite, om. Taru Lauronen 

Kanit
77 kpl, Tuomarit: Erika Ristiluoma (urokset) & Tiina Polo (naaraat)

PPK1 Solen´s Cindy om. Sanna Nuorala
PPK2 Lunta Tuiskuttaa om. Alina Tiikkanen
PPK3 Kuurankukan Kasper om. Satu Hirvonen
PPK4 Be The One om. Laura Blomqvist
PPK5 Satun Helmi om. Satu Hirvonen
PPK6 Lelldor om. Anceli Kaveri

LKV:t
baby urokset Be The One, om. Laura Blomqvist
nuoret urokset Pineco om. Riina Hosionaho
avoin urokset Kuurankukan Kasper om. Satu Hirvonen
seniori urokset Viivakoodin Chatal, om. Nanna Haapala
veteraani urokset Pompula, om. Laura Lohilahti
baby naaraat 1 Satu Helmi, om Satu Hirvonen
baby naaraat 2 Satun Hely om. Satu Hirvonen
baby naaraat 3 Born To Be Wild om. Sanna Nuorala
nuoret naaraat 1 Burke Button om. Salla Rautiainen
nuoret naaraat 2 Kultatähti om. Laura Blomqvist
avoimet naaraat 1 Lunta Tuiskuttaa om. Alina Tiikkainen
avoimet naaraat 2 Reppuli om. Karoliina Ruotsalainen
avoimet naaraat 3 Pikkubiljardin Sahel, om. Sanna Repo
seniori naaraat 1 Solen´s Cindy om. Sanna Nuorala
veteraani naaraat 1 Väiski om. Niina Riekki

TS Santaharjun Morson om. Satu Hirvonen

Kumat
Satun Helmi om. Satu Hirvonen
Satun Hely om. Satu Hirvonen
Satun Helka om. Satu Hirvonen
Lunta Tuiskuttaa om. Alina Tiikkanen
Väiski om. Niina Riekki
Solen´s Cindy om. Sanna nuorala
Mix om. Laura Lohilahti
Pikkubiljarin Sahel om. Sanna Repo
Mapilda om. Pia Suvanto
Tringa´s Flithful om. Hanna Sinkkilä
Vilttitossu om. Rosa Ala-Aho
Meemeli om. Manda Kosola
Pineco om. Riina Hosionaho
Satun Sakari om. Hanna Pekkala
Viivakoodin Chatal om. Nanna Haapala
pompula om. Laura Lohilahti
Eevi om. Milla Hagberb
Lelldor om. Anceli Kaveri

Erikoispalkinnot:
Ytterstforsens Plopp om. Mervi Hänninen
Tepi om. Riikka Komulainen
Omena om. Laura Lohilahti
Rimley om. Jonna Raaterova
Nipsu om. Venla ja Vanessa Alanen
Jimi om. Mirva Hosionaho
Eemeli om. Ville Aitto-Oja
Mitjas Leone Dopper om. Emilia Iskulehto
Stirling om. Liisa ja Riikka Komulainen
Wendy om. Elina Pylväs
Olipa Kerran Lavendel om. Satu Karjalainen
Halla om. Riina-Maaria Möttönen
Pikkubiljardin Shamandalia om. Matleena Niskanen
Satu Gisella om. Satu Hirvonen
Catleyata om. Salla Rautiainen
Black Monster om. Satu Karjalainen
Papu om. Liisa ja Riikka Komulainen
Popcorn Star om. Ilona Kovacs
Vellu om. Iida-Reetta Pirnes
Kasperi om. Manda Kosola

Marsut
12 kpl, Tuomari: Essi Saloranta

PPM1 Obelix om. Aino Heikka
PPM2 Ultimate Cuteness Activated om. Lea Rahtu
PPM3 Anemone’s Darjeeling om. Sara Rytivaara

Paras nuori Erpari om. Joni Korpela
Paras avoin Obelix om. Aino Heikka
Paras veteraani Romppu om. Laura Aho

TS Oliveri om. Sara Syrjälä

Kumat:
kokonaisuus Anemone’s Abashing Curls om. Sara Rytivaara
yleiskunto Oliveri om. Sara Syrjälä
tassunpohjat Romppu om. Laura Aho
tassunpohjat Anemone’s Baby Possu om. Katariina Ruotsalainen
rasvarauhanen Fredrik om. Katariina Ruotsalainen

Erikoispalkinnot:
pusuttelija Pörrö om. Janita Rantamaa
harteikas herra Ernest om. Katariina Ruotsalainen
muhkea matami Anemone’s Darla om. Joni Korpela

Hiiret
2 kpl, Tuomari: Sini Hämeenkorpi

PET1 Mr. Mime om. Heidi Simula
PET2 Baximoni om. Hely Luhta

Paras veteraani Mr. Mime om. Heidi Simula

Kuma kokonaisuudesta Baximoni om. Hely Luhta

Kanien ulkomuotoluokka

Tuomari: Jaana-Kaisa Kekki

BIS 1 Bell Kafe, om. Salla Rautianen, Leijonaluppa 95 p
BIS 2 Hiawatha’s Lilo om. Mariela Tenkainen, Kääpiöluppa 95 p
BIS 3 Aimer, om. Maria Viittanen, Kääpiöluppa 94,5 p
BIS 4 Muminhuset’s Salome, om. Maria Viittanen, Hollantilainen 94 p
BIS 5 Santaharjun Esteri, om. Mariela Tenkainen, Kääpiöluppa 94 p
BIS 6 Mitja’s Leone Remun Poika Remulus, om. Annukka Kälkäjä Leijonaluppa 94 p
BIS 7 Godfrey, om. Liisa Pykäläinen, Angora 94 p
Nuori Bell Kafe, om. Salla Rautianen, Leijonaluppa 95 p

Pikkukilpailut

Kaniestehyppy
1. Tringa’s Glithui om. Hanna Sinkkilä (6,51s)
2. Esteri om. Terhi Raudaskoski (16,92s)
3. Beautiful Boy om. Emma Mäntylä (17,19s)

Syyrialaisten hamsterien hamstrauskisa (osallistujia 5 kpl)
1. Arctican Lahjus om. Oskari Parviainen
2. Elmeri om. Eveliina Heikkala
3. Roope Rosmariini om. Heidi Immonen

Kääpiöhamsterien putkijuoksu (osallistujia 2 kpl)
1. Helmi om. Pinja Pesonen
2. Yökyöpelin Ohikiitäjä om. Suvi Puhakka

Gerbiilien silppurikisa (osallistujia 5 kpl)
1. Sofia om. Elina Sipola
2. Speedwinner om. Moona Maikkola
3. Lyyti om. Elina Sipola

Marsujen kurkunsyöntikisa (osallistujia 5 kpl)
1. Obelix om. Aino Heikka
2. Pörrö om. Janita Rantamaa
2. Paavo om. Joni Korpela

Rotta Agility
1. Cilla om. Anne Kettunen
2. Nöpö om. Cilla Jaukkuri
3. Genius om. Cilla Jaukkuri