20.3.2010 Maikkula

Best In Show

1. Degu
2. Marsu
3. Syyrialainen hamsteri
4. Gerbiili
5. Kani
6. Hiiri
7. Kääpiöhamsteri
8. Chinchilla

Kanit
59 kpl, tuomari Satu Karjalainen ja Nelli Kihniä

PET1 Deliana om. Marjut Kaakinen
PET2 Wendy om. Elina Pylväs
PET3 Lunta tuiskuttaa om. Alina Tiikkainen
PET4 Maadilda om. Pia Suvanto
PET5 Mitja’s Leone Morris om. Mervi Hänninen
PET6 Remu om. Pia Suvanto

paras baby uros Adon om. Veera Pöykiö
paras baby naaras Lumipilvi om. Eve Immonen
paras nuori uros Deliana om. Marjut Kaakinen
paras nuori naaras Bürka Mustakorva om. Jonna Raaterova
paras avoin uros Remu om. Pia Suvanto
paras avoin naaras Lunta tuiskuttaa om. Alina Tiikkainen
paras seniori uros Satujen Sankari om. Hanna Pekkala
paras seniori naaras Wendy om. Elina Pylväs
paras veteraani naaras Väiski om. Niina Riekki

Kumat (5 pisteen kohdat)
Vanni om. Ida-Reetta Pirnes
Eliana Esto m. Laura Blomqvist
Wendy om. Elina Pylväs
Helmiina om. Alina Kesti
Lunta tuiskuttaa om. Alina Tiikkainen
Madilda om. Pia Suvanto
Jaqueline om. Hanna Takkula
All I Want Is You om. Sanna Nuorala
Deliana om. Marjut Kaakinen
Mitja’s Leone Morris om. Mervi Hänninen
Mitja’s Leone Heroes om. Mervi Hänninen

EP:t
persoonallisin luonne Laku om. Sonja Jaara
hyvä kokonaisuus Peppiina om. Riikka Saarenpää
hyvä kokonaisuus All I Want Is You om. Sanna Nuorala
lupaava nuori Emmanuela om. Salla Rautiainen
hyvä yleiskunto Helmiina om. Alina Kesti
turkki & käsiteltävyys Jaqueline om. Hanna Takkula
Muskeli-Masalle Ahmatin Vilja om. Piia Peltokorpi
yleiskunto Alma Kassinen om. Karoliina Ruotsalainen
yleiskunto Ada om. Heidi Rahunen
sihteerin suosikki Ada om. Heidi Rahunen
Aatu om. Saija Salonsaari
Mitja’s Leone Jakki om. Sonja Pakkanen
Mitja’s Leone Maximus om. Janina Tanttu
Autumn’s Tribute to Broadway om. Laura Blomqvist
Nipsu om. Venla & Vanessa Alanen
Minoriksen Mohikaani om. Laura Blomqvist
Sebastian om. Matleena Niskanen

TS naaraat Born To Be Wild om. Sanna Nuorala
TS urokset Ytterstforsens Plopp om. Laura Blomqvist

Gerbiilit
61 kpl, tuomari Elise Eskelinen

PET 1 Najadi om. Eriika Raittila
PET 2 Siikahan Se Siinä om. Hellevi Kauranen
PET 3 Bonazo om. Noora Perätalo
PET 4 Pipari om. Henna Perälä
PET 5 Velmu Vipeltäjä om. Hennä Perälä

LKV1 baby uros Velmu Vipeltäjä om. Henna Perälä
LKV1 baby naaras Lumiruusu om. Henna Perälä
LKV1 juniori naaras Hui Kauhistus Jade om. Jaakko Räätäri
LKV1 avoin uros Siikahan Se Siinä om. Hellevi Kauranen
LKV2 avoin uros Bonazo om. Noora Perätalo
LKV3 avoin uros Petri om. Pia Suvanto/ Eetu Teirikko
LKV4 avoin uros Charles om. Henna Perälä
LKV5 avoin uros Bistro om. Hellevi Kauranen
LKV1 avoin naaras Najadi om. Eriika Raittila
LKV2 avoin naaras Pipari om. Henna Perälä
LKV3 avoin naaras Nereidi om. Eriika Raittila
LKV4 avoin naaras Wild Wolf Wind om. Tarja Lindberg
LKV5 avoin naaras Peppi om. Saana Backman

Paras baby Velmu Vipeltäjä om. Henna Perälä
Paras Juniori om. Hui Kauhistus Jade om. Jaakko Räätäri

Kuma Velmu Vipeltäjä om. Henna Perälä
Kuma Lumiruusu om. Henna Perälä
Kuma Hui Kauhistus Jade om. Jaakko Räätäri
Kuma Bistro om. Hellevi Kauranen
Kuma Jealous Kid om. Noora Perätalo
Kuma Ben Om. Saara Homtinkoski
Kuma Dizzy Day om. Saara Holtinkoski
Kuma Kuutamokeisari om. Hellevi Kauranen
Kuma Beetlejuice Om. Piia Ruuska
Kuma Charles om. Henna Perälä
Kuma Midnight Nolturne OM. Eriika Raittila
Kuma Physalia´s Pawnee om. Eriika Raittila
Kuma Nereidi om. Eriika Raittila
Kuma Wild Wolf Wind om. Tarja Lindberg
Kuma Peppi om. Saana Backman
Kuma Petri Om. Pia Suvanto/Eetu Teirikko

EP Home Sweet Home Om. Marja Niska
EP Erkko Erikoistapaus om. Gitte Korpela
EP Luke Nelli om. Noora Perätalo
EP Midnight Nocturne om. Eriika Raittila
EP Elli om. Siiri Rantanen
EP Rovena om. Henna Pekkala
EP Susu om. Julia Ulmonen
EP Lyyti om. Elina Sipola
EP Väinö om. Henna Perälä
EP Jealous Kid Om. Noora Perätalo
EP Petri Om. Pia Suvanto/Eetu Teirikko

Chinchillat
1 kpl, tuomari Satu Karjalainen

PPC1 Laku om. Niina Riekki

Kääpiöhamsterit
15 kpl, tuomari Petri Pyysilta
PLH1 Susa-Erma’s Aadolffi om. Piia Ruuska
PLH2 Susa-Erma’s Aamunvalo om. Piia Ruuska
PLH3 Yanisse Yönkuiskaus om. Mia Jämsä
PLH4 Deikkisen Deisi om. Eriika Raittila
PLH5 Hipsu om. Viivi Turunen

Paras nuori Susa-Erma’s Aadolffi om. Piia Ruuska

TS Susa-Erma’s Aamunvalo om. Piia Ruuska

Kumat
käsiteltävyys Nipsu om. Veera Lantto
yleiskunto Ous-Sean om. Piia Ruuska
yleiskunto Jouteli Jukeboxi* om Piia Ruuska

Lahjoituspalkinnot
Herbert West om. Heidi Immonen
Neppari om. Henna Tyni


Degut
3 kpl, tuomari Elise Eskelinen

PET 1 Mikä-Mikämaan Veronica om. Heidi Simula
PET2 Mikä-Mikämaan Lucy om.Aino ja Reea Niemi

Syyrialaiset hamsterit
41 kpl, tuomari Aija Peura

PLH1 Ihana Inkivääri om. Satu Karjalainen ja Laura Linja
PLH2 Gillian Grizelda om. Piia Lappalainen
PLH3 Utu-Lokki om. Hely Luhta
PLH4 Pikkumökin Ronja om. Satu Karjalainen
PLH5 Jesse Jasper om. Meri Salo

Kumat
Uut-tera om. Piia Ruuska
Pikkumökin Pipariina om. Terttu Rousu
KGG09 Kaktusviikuna om. Marjut Kaakinen
Darwin Daredevil om. Piia Lappalainen
Talvi Tuulen Tuiverrus om. Piia Ruuska
Tuulen Henkäys om. Silja Myllymaa
Pikkumökin Ronja om. Satu Karjalainen
Pikkumökin Piitu om. Terttu Rousu

TS Nipsu Niiskuttaja om. Emilia Iskulehto

Paras Jun Lolli-lolli-lollipop om. Elina Nättilä
Paras vet Jesse Jasper om. Eve Immonen

EP:t
Everlasting Love om. Eve Immonen
Arctican Nessu om. Tiia Henttunen
Häntä-Heikki om. Saara Holtinkoski
Igor Ibanez om. Piia Lappalainen
Adriana om. Ira Äijälä

Hiiret
6 kpl, om. Heidi Ahvensalmi

PET1 Helmi-Amanda om. Hannele Heinonen

LKV1 Mr. Mime om. Heidi Simula

Kumat
turkki Alexander om. Noora Perätalo
Lilly om. Hannele Heinonen

EP:t
pikkuvintiö Altaria om. Noora Perätalo
hauska ja pirteä Acomak om. Heidi Simula


Rotat
7 kpl, tuomari Heidi Ahvensalmi

PET1 Vagabond’s Joutuisa Jive om. Elina Metsänen
PET2 Graffiti om. Jenna Mansikka

EP:t
meno päällä Irene om. Saara Holtinkoski
nappisilmä Ilona om. Saara Holtinkoski

Kumat
pehmeä turkki Gari om. Jenna Mansikka
puhtaudesta Ratsian Janie’s Got A Gun om. Elina Metränen

Marsut
25 kpl, tuomari Katriina Hautala

PPM1 Alterion om. Essi Saloranta
PPM2 Beyla om. Essi Saloranta
PPM3 Ninnu om. Essi Saloranta
PPM4 Trick or Treat om. Aino Heikka
PPM5 Delfoin Jiddah om. Linda Tynkkynen

Paras nuori uros Birkir om. Essi Saloranta
Paras avoin uros Alterion om. Essi Saloranta
Paras nuori naaras Beyla om. Essi Saloranta
Paras avoin naaras Delfoin Jiddah om. Linda Tynkkynen
Paras veteraani naaras Ninnu om. Essi Saloranta

Kumat
massasta Ernest om. Katariina Ruotsalainen
käsiteltävyydestä Pipana om. Laura Aho
käsiteltävyydestä Delfoin Paris om. Linda Tynkkynen
valmistelusta Delfoin Jezzira om. Mirjami Hornela
turkista Yuuta om. Mirjami Hornela
turkista Romeo om. Noora Räätäri
turkista Anemone’s Babe Possu om. Katariina Ruotsalainen
turkista  Anemone’s Darla om. Gitte Korpela
turkista Hudi om. Nadja Parkkila
turkista Anemone’s Abashing Curls om. Sara Rytivaara
kokonaisuudesta Charlie Chaplin om. Katariina Ruotsalainen
lihaksikas Anemone’s Darjeeling om. Sara Rytivaara

TS Maailman Floweri om. Mirjami Hornela

Erikoispalkinnot:
Rauhallinen Minni om. Milla Kilpeläinen
kiltti aby Winniepig’s Flame om. Linda Tynkkynen
kiltti aby Eripari om. Gitte Korpela
puhdas ja rauhallinen Sieni om. Mirjami Hornela
kiva juttelija Fredrik om. Katariina Ruotsalainen
hyvin palautuva turkki Paavo om. Gitte Korpela


Ulkomuotoluokat

Lyhytkarvaiset syyrialaiset
14 kpl, tuomari Sini Hämeenkorpi

S1 Angel om. Aija Peura

Kumat
turkki Utu-Lokki om. Hely Luhta
turkki Uni-Kivi om. Emilia Iskulehto

TS Lumina Polaris om. Marjut Kaakinen

PN Ancylus Schu om. Petri Pyysilta

Pitkäkarvaiset syyrialaiset
25 kpl, tuomari Sini Hämeenkorpi

S1 Irenice Imperia om. Satu Karjalainen
S2 Darwin Daredevil* om. Piia Lappalainen
S3 Tuisku om. Laura Juujärvi
S4 Pikkumökin Piitu om. Terttu Rousu
S5 Igor Ibanez om. Piia Lappalainen

SERT Gillian Grizelda om. Piia Lappalainen

TS Irenice Imperia om. Satu Karjalainen

PU Darwin Daredevil* om. Piia Lappalainen
PN Superstars Vixen om. Katriina Hautala

Kumat
Gillian Grizelda* om. Piia Lappalainen
tyyppi Nukleopatra om. Minttu Määttänen
tyyppi Geisha om. Emilia Iskulehto


Ei-standardi syyrialaiset
3 kpl, tuomari Sini Hämeenkorpi

S1 Princess Jade om. Eve Immonen

Vkh talvikot
5 kpl, tuomari Petri Pyysilta

S1 + EP Ous-sean om. Piia Ruuska

Vkh campbelli
1 kpl, tuomari Petri Pyysilta

S1 + Kuma Susa-Erma’s Aadolffi om. Piia Ruuska

Koe-standardi vkh campbelli
1 kpl, tuomari Petri Pyysilta

S1 + Kuma Susa-Erma’s Aamunvalo om. Piia Ruuska

BIS standardiluokka
BIS1 Lyhytkarvainen syyrialainen
BIS2 Pitkäkarvainen syyrialainen
BIS3 Vkh campbelli
BIS4 Vkh talvikko

BIS ei- ja koestandardi
BIS1 koe-standardi vkh campbelli
BIS2 ei-standardi syyrialainen


Pikkukilpailut


Kaniestehyppy
1. Nelli om. Hanna Takkula
2. Egyptis’s Queen om. Veera Pöykiö

Gerbiilien silppurikisa
1. Wiittamies om. Aino Männikkö

Marsujen kurkunsyönti
1. Paavo om. Joni Korpela

Kääpiöhamstereiden hamstrauskisa
1. Jouteli Jukeboxi om. Piia Ruuska

Syyrialaisten hamstrauskisa
1. Jennifer om. Piia Ruuska