21.11.2009 Maikkula

Pet-luokat

Best In Show
1. Syyrialainen hamsteri
2. Kani
3. Marsu
4. Gerbiili
5. Kääpiöhamsteri
6. Hiiri
7. Chinchilla
8. Rotta

 

Marsut
10 kpl, tuomari: Lea Rahtu

PPM1 Amber om. Tea Parhiala
PPM2 Anemone’s Darjeeling om. Sara Rytivaara

Paras baby Amber om. Tea Parhiala
Paras avo Anemone’s Darjeeling om. Sara Rytivaara
Paras vet Roomeo om. Laura Aho

TS Yuuta om. Mirjami Hornela

Kuma ”hyvä massa” Hanami om. Mirjami Hornela
Kuma ”kokonaisuus” Amber om. Tea Parhiala
Kuma ”kokonaisuus” Anemone’s Abashing Curls om. Sara Rytivaara

EP (hyvästä massasta) Miku om. Nadja Parkkila
Kannustuspalinto ”hieno turkki” Hudi om. Nadja Parkkila

 

Rotat
4 kpl, tuomari: Heidi Ahvensalmi

PET1 Vagabond’s Joutuisa Jive om. Elina Metsänen

Paras jun Black Diamond om. Mari Kontio

TS Vagabond’s Joutuisa Jive om. Elina Metsänen

Kuma ”nätti väri” Gemini om. Elina Metsänen
Kuma ”nuoruuden into” Black Blizzard om. Mari Kontio

EP “kasvuun pontta” Black Blizzard om. Mari Kontio

 

Hiiret
5 kpl, tuomari: Anna Takkinen

PET1 Alexander om. Noora Perätalo
PET2 Chrysothemis om. Noora Perätalo

TS Alexander om. Noora Perätalo

Kuma Ruusu Aurora om. Hannele Heinonen
Kuma Galinsoga om. Noora Perätalo


Kääpiöhamsterit
8 kpl, tuomari: Aija Peura

PLH1 Kamilla Keväänkukka om. Mira Snellman
PLH2 Jouteli Jukeboxi om. Piia Ruuska

Paras jun Ous-Sean om. Piia Ruuska
Paras vet Helmi om. Pinja Pesonen

TS Anselmi om. Taru Lauronen

Kuma Yanisse Yönkuiskaus om. Mia Jämsä

 

Syyrialaiset hamsterit
31 kpl, tuomari: Marjut Kaakinen

PLH1 Imagine Whirled Peace om. Hely Luhta
PLH2 Pikkumökin Retikka om. Elina Nättilä
PLH3 Frederica om. Hely Luhta
PLH4 Tuulen Henkäys om. Silja Myllymaa
PLH5 Brand New Lover om. Ira Äijälä

Paras nuo Imagine Whirled Peace om. Hely Luhta

TS Sopivasti Lihava om. Hellevi Kauranen

Kuma ”yleiskunto” Jesse Jasper om. Meri Salo

Kumat ”kokonaisuus”
Sopivasti Lihava om. Hellevi Kauranen
Zirconium om. Merja Pikkarainen
Miss Is Raita om. Merja Pikkarainen
Utu-lokki om. Hely Luhta
Uut-tera om. Piia Ruuska
Uni-kivi om. Emilia Iskulehto

Kumat ”turkki”
Arctican Leimaus om. Piia Ruuska
Arctican Nessu om. Tiia Henttonen
Sakari om. Iiris Salmivaara
Pikkumökin Rentukka om. Emma Hannuniemi

Erikoispalkinnot:
Nipsu Niiskuttaja om. Emilia Iskulehto
Laineen laulu om. Hely Luhta
Mimosa om. Minttu Pajunen
Roope Rosmariini om. Heidi Immonen
Citrus om. Tiia Möttönen
Nemo Niin Suloinen om. Sara Alajuuma
Charlot Charolyn om. Hely Luhta


Kanit
65 kpl, tuomarit: Annukka Kälkäjä ja Nelli Kihniä

PET1 Wendy, om. Elina Pylväs
PET2 Meemeli, om. Manda Kosola
PET3 Papu, om. Liisa & Riikka Komulainen
PET4 Nöpö, om. Janina Tanttu
PET5 Popcorn Star, om. Ilona Kovacs

LKV Baby Mitja’s Leone Jakki, om. Sonja Pakkanen
LKV nuori Coney, om. Jonna Raaterova
LKV avoin Meemeli, om. Manda Kosola
LKV senior Popcorn Star, om. Ilona Kovacs

Kuma (utelias) Mitja’s Leone Jakki, om. Sonja Pakkanen
Kuma (rauhallinen) Be The One, om. Laura Blomqvist
Kuma (valkoinen turkki) Valtteri, om. Saija Salonsaari
Kuma (syli pupu) Lumipyry, om. Alina Tiikkanen
Kuma (lutunen) Satun Ylermi, om. Pinja Lämsä

TS (Annukka) Hande, om. Manda Kosola

LKV baby Egypti’s Queen, om. Suvi Mäkinen
LKV nuori Ahmatin Sabina, om. Petra Peltomäki
LKV avoin Papu, om. Liisa Komulainen
LKV senior Wendy, om. Elina Pylväs
LKV veteraani Väiski, om. Niina Riekki

Kumat (5 pisteen kohdat):
Jippu, om. Manda Kosola
Egypti’s Queen, om. Suvi Mäkinen
Kastetta Maassa, om. Lotta Kangasniemi
Matilda, om. Pia Suvanto
Pikkubiljardin Sahel, om. Sanna Repo
Sidu, om. Netta Manninen
Farm’s Aida, om. Netta Manninen
Väiski, om. Niina Riekki
Stirling, om. Liisa Komulainen

TS Puskanaikkonen, om. Riikka Ålander

EP:t
Kastetta Maassa, om. Lotta Kangasniemi
Matilda, om. Pia Suvanto
Hulda, om. Paula Risuaho
Pikkubiljardin Sahel, om. Sanna Repo

 

Gerbiilit
62 kpl, tuomari Mira Snellman

PET1 Pilviherra, om. Hellevi Kauranen
PET2 Nurmitähkiö, om. Jenni Pöykiö
PET3 Pirttihirmun Varrella Virran, om. Piia Ruuska
PET4 Peppi, om. Saana Backman
PET5 Lasse, om. Gitte & Joni Korpela

LKV1 Pirttihirmun Varrella Virran, om. Piia Ruuska
LKV1 Elli, om. Siiri Karinen
LKV1 Nurmitähkiö, om. Jenna Pöykiö
LKV2 Filip Setä, om. Gitte & Joni Korpela
LKV3 Fake Smile, om. Noora Perätalo
LKV1 Xsara, om. Anna Gokkoeva
LKV1 Pilviherra, om. Hellevi Kauranen
LKV2 Lasse, om. Gitte & Joni Korpela
LKV3 Satujen Sankari, om. Hellevi Kauranen
LKV4 Bistro, om. Hellevi Kauranen
LKV5 Dangerous Data, om. Susanna Sipola
LKV1 Peppi, om. Saana Backman
LKV2 Sofia, om. Elina Sipola
LKV3 Wild Wolf Wind, om. Piia Ruuska
LKV4 Tirri, om. Gitte & Joni Korpela
LKV5 Physalia’s Pawnee, om. Eerika Raittila

P-baby Pirttihirmun Varrella Virran, om. Piia Ruuska
P-jun Nurmitähkiö, om. Jenni Pöykiö

TS Tassu, om. Nelli-Noora Haverinen

KuMa Xsara, om. Anna Gokkoeva
KuMa Vapaa Varjo, om. Hellevi Kauranen
KuMa Pablo, om. Saara Holtiakoski
KuMa Charles, om. Henna Perälä
KuMa Satujen Sankari, om. Hellevi Kauranen
KuMa Beetlejuice, om. Piia Ruuska
KuMa Wild Wolf Wind, om. Piia Ruuska
KuMa Viivi, om. Saana Backman
KuMa Sofia, om. Elina Sipola

EP Lyyti, om. Elina Sipola
EP Emerald Light, om. Marja Niska
EP Hupsu, om. Ari Lankinen
EP Gold King, om. Mona Maikkola
EP Sekai Champion, om. Minna Loukusa
EP Taco el Especial, om. Noora Perätalo
EP Peku, om. Siiri Palo

 

Gerbiilit, virallinen luokka

tuomari: Kirsi Temonen

ROP1 + MvaSert Hui Kauhistus Bond, James Bond, siamese -uros, k/om. Marjaana Alamikkelä
ROP2 Physalia’s Pauite, siamese -uros, k/om. Jaana Kotoneva
ROP3 Charles, k. Gitte Korpela, siamese -uros, om. Henna Perälä
ROP4 Tico el Rico, siamese -uros, k. Maria Anisimaa, om. Noora Perätalo
ROP5 Kuutamokeisari, grey agouti -uros, om. Hellevi Kauranen

SERT: Rop2-Rop5,
Filip Setä, black -uros, k/om. Gitte Korpela
Ermo Erinomainen, lilac -uros, k/om. Gitte Korpela
Lumpeenlehti, grey agouti -uros, k/om. Heli Noponen
Siikahan se siinä, black -uros, k. Mira Snellman, om. Hellevi Kauranen
Bruce Almighty, black -uros, k. Anu Piippo, om. Marja Vihantola
Pirttihirmun Kuura, smoke white spotted -uros, k. Päivi Pelto-Arvo, om. Kati Ojatalo
Hui Kauhistus Blond Bond, DTW -uros, k/om. Marjaana Alamikkelä
Ch Physalia’s Halikarnassos M. DTW -naaras, k/ om. Jaana Kotoneva
MVASert Pirttihirmun Virvatuli, siamese -naaras, k/om. Päivi Pelto-Arvo

KUMA:
Essi Esimerkki, lilac -naaras, k. Gitte Korpela, om. Marja Vihantola
Niittyleinikki, silver nutmeg -naaras, k/om. Heli Noponen
Pjollrig Piika, silver nutmeg -naaras, k. Mira Snellman, om. Heli Noponen
Physalia’s Rahko, DTW-uros, k/om. Jaana Kotoneva
Klassismi, rust point -naaras, k. Heli Noponen, om. Piia Ruuska
Physalia’s Pawnee, siamese -naaras, k. Jaana Kotoneva, om. Eriika Raittila
Babylove, siamese -naaras, k. Gitte Korpela, om. Päivi Pelto-Arvo
Pirttihirmun Ruispuuro, smoke -uros, k. Päivi Pelto-Arvo, om. Kati Ojatalo
Osuva Nimi, silver nutmeg -naaras, k. Mira Snellman, om. Heli Noponen
GP Guillaumin Gabriel, silver nutmeg -uros, k/ om. Mira Snellman

Paras Baby Hui Kauhistus Fiipulafaapulafot, black -uros, k/om. Marjaana Alamikkelä
Paras Junnu Filip Setä, black -uros, k/om. Gitte Korpela
Paras Vet GP Guillaumin Gabriel, silver nutmeg -uros, k/om. Mira Snellman

PVU Kuutamokeisari, grey agouti -uros, om. Hellevi Kauranen
PVN Pjollrig Piika, silver nutmeg -naaras, k. Mira Snellman, om. Heli Noponen
PYU Bruce Almighty, black -uros, k. Anu Piippo, om. Marja Vihantola
PYN Dusty Gem, lilac naaras, k. Noora Perätalo, om. Gitte Korpela
PKU Pirttihirmun Kuura, smoke white spotted -uros, k. Päivi Pelto-Arvo, om. Kati Ojatalo
PKN Pipari, siamese patched -naaras, k. Päivi Pelto-Arvo, om. Kati Ojatalo
PPU MvaSert Hui Kauhistus Bond, James Bond, siamese -uros, k/om. Marjaana Alamikkelä
PPN MVASert Pirttihirmun Virvatuli, siamese -naaras, k/om. Päivi Pelto-Arvo
PMU GP Guillaumin Gabriel, silver nutmeg -uros, k/om. Mira Snellman
PMN Niittyleinikki, silver nutmeg -naaras, k/om. Heli Noponen

PKS + Kuma KS2 Teppana II, k. Kajaanin eläinkauppa, om. Marjaana Alamikkelä

Kasvattajaluokat (3)
1 Physalia’s siamese + DTW, Jaana Kotoneva
2 Hui Kauhistus siamese + DTW + black, Marjaana Alamikkelä
Jalostuseläin Pirttihirmun Calcifer, siamese-uros, k/om. Päivi Peltoarvo

TS: Joonas Mäkeläinen

 

Pikkukilpailut

Syyrialaisten hamstereiden hamstrauskisa (4 kpl)
1. Jennifer om. Piia Ruuska

Kääpiöhamstereiden hamstrauskisa (3 kpl)
1. Pyllerö om. Piia Ruuska

Gerbiilien silppurikisa (11 kpl)
1. Haukku om. Joonas Mäkeläinen
2. Gold King om. Moona Maikkola
2. Varrella Virran om. Piia Ruuska

Marsujen kurkunsyöntikisa (3 kpl)
1. Viivi om. Sara Rytivaara