6.11.2010 Limingan nuorisoseurantalo


kaikille lajeille pet-luokka, syyrialaisille hamstereille, gerbiileille ja hiirille ulkomuotoluokat

Pet-luokat

BIS (pet-luokat)


1. Marsu
2. Syyrialainen hamsteri
3. Kani
4. Kääpiöhamsteri
5. Gerbiili
6. Rotta
7. Hiiri
8. Degu
9. Okahiiri
10. Chinchilla


Chinchillat

1 kpl, tuom. Mira Snellman

PET1 Laku om. Niina Riekki


Degut

2 kpl, tuom. Mira Snellman

PET1 Mikä-Mikämaan Veronika om. Heidi Simula

TS Mikä-Mikämaan Veronika om. Heidi Simula
KuMa Mikä-Mikämaan Brida om. Heidi Simula


Gerbiilit, pet-luokka

60 kpl, tuom. Heli Noponen & Mira Snellman

PET1 Satujen Sankari om. Hellevi Kauranen
PET2 Tiikerin Päiväuni om. Noora Perätalo
PET3 Bistro om. Hellevi Kauranen
PET4 Aseeton Aseenkantaja om. Minna Loukusa
PET5 Physalia’s Pawnee om. Eriika Raittila

paras baby Voltti om. Henna Perälä
paras juniori Obligated Bobtail om. Henna Perälä
paras veteraani Tirri om. Gitte & Joni Korpela

TS (urokset) Bonazo om. Noora Perätalo
TS (naaraat) Najadi om. Eriika Raittila

Kumat
Voltti om. Henna Perälä
Rebel’s Zephyr om. Gitte & Joni Korpela
Obligated Bobtail om. Henna Perälä
Velmu Vipeltäjä om. Henna Perälä
Physalia’s Orion Jaakko Räätäri
Susu om. Julia Ulmonen
Glamorous Success om. Noora Perätalo
Hui Kauhistus Jade om. Noora Räätäri

EP:t
söpöt korvat Syreenin Ruiskaunokki om. Piia Ruuska
hellyttävä ilme Lumiruusu om. Henna Perälä
häntä hurmuri Jojo om. Juliaana Näsi
puhdas Nuuttu om. Noora Sipola
solakka Kuroi Obake om. Minna Loukusa

Kanit

?  kpl, tuom. Manda Kosola, Pirita Nurmi ja Kaisa Nurminen

PET1 Wendy om. Elina Pylväs
PET2 Blackjack om. Silja Hirvonen
PET3 Arthur om. Silja Myllymaa
PET4 Lumecuceritor om. Jenna Nauska
PET5 Mauri om. Tiia Kaurala
PET6 Ivonne Jú om. Minttu Pajunen

Kumat
5 p Blackjack om. Silja Hirvonen
-II- Terho om. Veera Pöykiö
-II- Royal’s Harley Davidson om. Maria Härö
-II- Oh Sweet Sugar om. Maria Härö
-II- Möllimoona om. Ellinoora Holappa
-II- Wendy om. Elina Pylväs
-II- Väiski om. Niina Riekki
-II- All I Want Is You om. Sanna Nuorala
-II- Neela om. Annu Haverinen
yleiskunto Fabutsino om. Petra Peltomäki
-II- Lume Cuceritor om. Jenna Nauska
-II- Sikke om. Tiia Kaurala
Mikki om. Henna Pekkala
Mitja’s Leone Hiippari om. Elisa Jämsä

EP:t
päivän lupaava nuori Fast and Fabulous om. Elina Jämsä
käsiteltävyys Moona om. Marjo Nurmenniemi & Emma Mattola
yleisön suosikki Cirpa om. Irmeli Kukka
hieno rouva Enni om. Marjo Nurmenniemi
lupsakka luppakorva Santaharjun Neena om. Laura Blomqvist
pirtein pakkaus Kaarle om. Krista Koponen
puhtaimmat tassunpohjat Extraordinary Girl om. Laura Blomqvist
pikkuinen Mitja’s Leone Matilta om. Kaarin Hälinen
Tomuvintin Pellonpekko om. Anu Tegelberg

TS Ivonne Jú om. Minttu Pajunen
TS Arthur om. Saija Myllymaa
TS Sikke om. Tiia Rauhala

LKV:t
aikuiset naaraat
LKV1 Wendy om. Elina Pylväs
LKV2 Ivonne Jú om. Minttu Pajunen
LKV3 Salen’s Cindy om. Sanna Nuorala

LKV1 Blackjack om. Silja Hirvonen
LKV2 Lume Cuceritor om. Jenna Nauska
LKV3 Baby got back om. Ellinoora Holappa

LKV1 Arthur om. Saija Myllymaa
LKV2 Mauri om. Tiia Kaurala
LKV3 Deliana om. Marjut Kaakinen


Kääpiöhamsterit

20 kpl, tuom. Marjut Kaakinen

PLH1 Kultainen Kiusankappale om. Mira Snellman & Hanna Paaso-Rantala
PLH2 Gay Gordons om. Saana Kankare
PLH3 Kaunein Kaikista om. Nina Soininen
PLH4 Yökyöpelin Taimi om. Saana Kankare
PLH5 Töpö om. Juliette Väänänen

Paras nuori Kultainen Kiusankappale om. Mira Snellman & Hanna Paaso-Rantala
Paras veteraani Yökyöpelin Taimi om. Saana Kankare

TS Justus om. Anniina Härkönen

EP Muhkealle Mammalle Tarinan Irtokarkki om. Merja Nauska

Kumat
yleiskunto Endless Love om. Sarita Kemi
lihakset Susa-Erma’s Dani om. Mira Snellman
turkki Taikalinnun Pumpuli om. Essi Tuonimaa
käsiteltävyys Miina om. Janette Kovalainen


Marsut

25kpl, tuom Katriina Hautala

PET1 Birkir om. Essi Saloranta
PET2 Alterion om. Essi Saloranta
PET3 Aulis om. Mirjami Hornela
PET4 Romeo om. Noora Räätäri
PET5 Snowman om. Jaakko Räätäri

LKV:t
baby uros Neon om. Mirjami Hornela
baby naaras Kiti om. Nadja Parkkila
avoin uros Birkir om. Essi Saloranta
avoin naaras Beyla om. Essi Saloranta
veteraani uros Romeo om. Noora Räätäri

Kumat
massa Ernest om. Katariina Ruotsalainen
turkki & massa Mymmeli om. Nina Soininen
lihakset Anemone’s Darjeeling om. Sara Rytivaara
käsiteltävyys Anemone’s Arthur om. Inka Pajala
massa & iho Charlie Chaplin om. Katariina Ruotsalainen
käsiteltävyys Goldhill’s Diva om. Henriikka Pekkala
turkki Mimosa om. Nina Soininen
valmistelu & turkki Delfoin Jezzira om. Mirjami Hornela

EP:t
pirtein Ilmari om. Olivia Pelttari
Pippuri om. Nelli Haapalainen
Yuuta om. Mirjami Hornela
Nelli om. Nadja Parkkila
Mondo om. Mirjami Hornela
Anemone’s Abashing Curls om. Sara Rytivaara
BVB Cola om. Lea Laakkonen
Hudi om. Nadja Parkkila

TS
Lumituiskun pikku-poju om. Lea Laakkonen


Rotat

12 kpl, tuom. Anna Takkinen

PET1 Jade om. Jenni Puranen
PET2 Vinku Iita om. Jenna Mansikka
PET3 Piippari om. Piia Niemelä
PET4 Demonitar om. Elina Metsänen
PET5 Nemi om. Jenni Puranen

Paras baby Vagabond’s Benites Maudes om. Elina Metsänen

TS Piippari om. Piia Niemelä

Kumat
Ratsien Janie’s Got a Gun om. Elina Metsänen
Graffiti om. Jenna Mansikka

EP:t
kenguru Torsti om. Riina Möttönen
suloisin naama Ratsian Got a Gun om. Elina Metsänen


Syyrialaiset hamsterit

53kpl, tuom. Saana Kankare & Marjut Kaakinen

PLH1 Utu-Lokki om. Hely Luhta
PLH2 Season of Love om. Sharon Garnett
PLH3 Triple Chocolate om. Sanna Vainio
PLH4 Pikkumökin Unna om. Terttu Rousu
PLH5 Limited Edition om. Piia Lappalainen

paras nuori Season of Love om. Sharon Garnett
paras veteraani Ork-Idea om. Katriina Hautala

TS Panda Bear om. Marjo Nurmenniemi

Kumat
turkki Crossroad Blues om. Marla Holma
luonne Alvar om. Silja Myllymaa
luonne Adessa om. Piia Ruuska
yleisvaikutelma Pikkumökin Raparipa om. Terttu Rousu
yleisvaikutelma FIN MVA Gillian Grizelda om. Piia Lappalainen
yleisvaikutelma Ork-Idea om. Katriina Hautala
yleisvaikutelma Zinaida om. Marla Holma
yleisvaikutelma Red Sky at Morning om. Piia Lappalainen

EP:t
ihana kihara Imagine Whirled Peace om. Hely Luhta
muhkea mamma Pikkumökin Tuuli om. Terttu Rousu
persoonallinen Centipede om. Hely Luhta
sädehtivät silmät Niso om. Camilla Mathlin



Hiiret, pet-luokka

12 kpl, tuomari Anniina Tuura

PET1 Alexander om. Noora Perätalo
PET2 Leap of Faith om.Sharon Garnett
PET3 Milkyway om. Sharon Garnett
PET4 Bella om. Janika Skofelt
PET5 Cosmos om. Sharon Garnett

Kumat
hienoin turkki Alexander om. Noora Perätalo
Leap of Faith om.Sharon Garnett
Milkyway om. Sharon Garnett
Bella om. Janika Skofelt
Cosmos om. Sharon Garnett

EP:t
herttaisin vanhus Alexander om. Noora Perätalo
hienoimmat viikset Bella om. Janika Skofelt
huikaisevin häntä Virgo om. Sharon Garnett

TS
Alexander om. Noora Perätalo    


Gerbiilit ulkomuotoluokka

78 kpl, tuom. Sunni Krug

ROP1 + MVA sert Hui Kauhistus Blond Bond om. Marjaana Alamikkelä
ROP2 Pirttihirmun Finnair om. Päivi Pelto-Arvo
ROP3 + MVA sert Glamorous Success om. Noora Perätalo
ROP4 Syreenin Queen of night om. Heli Noponen
ROP5 Pirttihirmun Ohraleipä om. Päivi Pelto-Arvo

LKV1 Rinkeli om. Marjaana Alamikkelä
LKV1 Syreenin Rosmariini om. Piia Ruuska
LKV1 Syreenin Quatro om. Heli Noponen
LKV1 Jomppe Jansson om. Gitte & Joni Korpela
LKV1 Vapaa Varjo om. Heli Noponen
LKV1 Kuutamokeisari om. Hellevi Kauranen
LKV2 Velmu Vipeltäjä om. Henna Perälä
LKV1 Filip Setä om. Gitte & Joni Korpela
LKV3 Väinö om. Henna Perälä
LKV1 Aseeton Aseenkantaja om. Minna Loukusa
LKV1 Tonttu om. Marica Toppari
LKV1 Syreenin Niittyleinikki om. Heli Noponen
LKV1 Tiikerin Päiväuni om. Noora Perätalo
LKV1 Hui Kauhistus Blond Bond om. Marjaana Alamikkelä
LKV1 Pirttihirmun Finnair om. Päivi Pelto-Arvo
LKV2 Glamorous Success om. Noora Perätalo
LKV3 Charles om. Henna Perälä
LKV1 Pirttihirmun Ohraleipä om. Päivi Pelto-Arvo
LKV1 Voltti om. Henna Perälä
LKV1 Google om. Paula Latvakoski
LKV1 Into Toleranssi om. Piia Ruuska
LKV1 Bistro om. Hellevi Kauranen

irtoSERT
Tonttu om. Marica Toppari

Kumat
Rinkeli om. Marjaana Alamikkelä
Syreenin Rosmariini om. Piia Ruuska
Charles om. Henna Perätalo
Jomppe Jansson om. Gitte & Joni Korpela
Äärettömän komee om. Mira Snellman
Hui kauhistus Xakery Xay om. Marjaana Alamikkelä
Night Wold Thunder om. Paula Latvakoski
Vapaa Varjo om. Heli Noponen
Physalia’s MacLanclainn om. Kati Ojatalo

sarjansa parhaat
muu muunnos naaras Syreenin Queen of night om. Heli Noponen
muu muunnos uros Armas Anton om. Gitte & Joni Korpela
valkovatsainen uros Vapaa Varjo om. Heli Noponen
valkovatsainen naaras Hui Kauhistus Pahnanpohjimmainen om. Marjaana Alamikkelä
yksivärinen uros Tonttu om. Marica Toppari
yksivärinen naaras Derevko Dreamcatcher om. Marica Toppari
kuviollinen uros Äärettömän komee om. Mira Snellman
kuviollinen naaras Rosoli om. Marica Toppari
pointillinen uros Hui Kauhistus Blond Bond om. Marjaana Alamikkelä
pointillinen naaras Glamorous Success om. Noora Perätalo
koestandardi Bistro om. Hellevi Kauranen

paras baby Rinkeli om. Marjaana Alamikkelä
paras juniori Syreenin Queen of night om. Heli Noponen
paras veteraani Pirttihirmun Ohraleipä om. Päivi Pelto-Arvo
paras koestandardibaby Voltti om. Henna Perälä

TS Ökenstjärnas Papaya om. Marica Toppari


Syyrialaiset hamsterit, ulkomuotoluokka

tuomari Satu Karjalainen

Pitkäkarvaiset, 32 kpl

S1+SERT Ancylus Goes To Hell, om. Katriina Hautala
S2+SERT Exentrions's Baletine Fenmahrel, om. Marjut Kaakinen
S3+SERT Pikkumökin Usva, om. Merja Pikkarainen
S4+SERT Fanta Funky Orange, om. Katriina Hautala
S5+SERT Sara, om. Katriina Hautala

VET Gillian Grizelda, om. Piia Lappalainen
NUO Pikkumökin Usva, om. Merja Pikkarainen

Kumat
(kokonaisuus) Anemone's Pommac, om. Piia Ruuska
(kokonaisuus) Zafina, om. Saana Kankare
(turkki) Chili, om. Anne-Maria Härkönen
(turkki) Zelda, om. Katriina Hautala
(turkki) Pikkumökin Unikuva, om. Katriina Hautala


Lyhytkarvaiset, 16 kpl

S1+SERT Delicate Flower, om. Saana Kankare
S2+SERT Chocolate Mission, om. Merja Pikkarainen
S3+SERT Exentrion's Cherry Lee Last Forever, om. Merja Pikkarainen

VET Poker Face, om. Saana Kankare
NUO Game Over, om. Saana Kankare

Kumat
(tyyppi) Kete Rahkonen, om. Nelli-Noora Haverinen
(nauha) Game over, om. Saana Kankare
(nauha) Chocolate Mission, om. Merja Pikkarainen

TS Chocolate Mission, om. Merja Pikkarainen


BIS1 Delicate Flower, om. Saana Kankare
BIS2 Ancylus Goes To Hell, om. Katriina Hautala


Ei-standardi, 8 kpl

S1 Exentrion's Breeze Of Novakai, om. Merja Pikkarainen
S2 Jago Jawanza, om. Piia Lappalainen

TS Dubbel-Honey, om. Marla Holma

KUMA (turkki) Frozen Moon, om. Paula Latvakoski

BIS1 Exentrion's Breeze Of Novakai, om. Merja Pikkarainen


Hiiret, virallinen luokka

76 kpl, tuomari Satu Karhumaa

Lyhytkarvaiset

LKV, VRP ROP1 Cyra's Tsunamis Risismus (2) om. Tia Lehtinen
LKV, VRP ROP2 Stjärnvindens  Amperia om.Anniina Tuura
LKV, VRP ROP3 Necropolis Point of Stars om. Kaisu Airaksinen
LKV, VRP ROP4 Lyra om.Sharon Garnett
LKV, ROP5 Necropolis Warm Hands In Cold Fog om.Sari Mustola

LKV+IRTO chp Cyra's Dawn of War om. Tia Lehtinen
LKV+IRTO chp Rapunzel´s Hoopla  om. Anniina Tuura
LKV Me and A Bag of Creativity (4) om. Kaisu Airaksinen
LKV Fairytale om. Sari Mustola
 

Lyhytkarvaiset satiinit

LKV, VRP ROP1 Stjärnvindens Deidra om.Anniina Tuura
LKV Cry of An Angel om. Kaisu Airaksinen
LKV Dione om.Sari Mustola

BIS Stjärnvindens Deidra om.Anniina Tuura

VRP = väriryhmän paras



Pikkukilpailut

Syyrialaisten hamsterien hamstrauskisa (osallistujia 5 kpl)
1. Aavistamaton Alivuokralainen om. Sarita Kemi

Kääpiöhamsterien hamstrauskisa (osallistujia 3 kpl)
1. Pumpuli om. Henna Tyni

Gerbiilien silppurikisa (osallistujia 6 kpl)
1. Wiittamies om. Aino Männikkö

Marsujen kurkunsyöntikisa (osallistujia 4 kpl)
1. Hudi om. Nadja Parkkila

Kanien estehyppy (osallistujia 11 kpl)
1.   Ylermi om. Pinja Lämsä
2.   Wendy om. Katriina Pylväs
3.   Dexter om. Eeva

Boksintuunauskisa
1. ”Porkkana vai kepponen” Red eyed monster om. Katriina Pylväs (hieno idea, taidokas toteutus)
2. ”Halloween lyhty” om. Kaarin Hälinen (aitoa kauhua)

Kumat
”Kurpitsa” om. Noora Räätäri (hyvä ja yhtenäinen kokonaisuus)
”Gerbiilipiirrokset” om. Leena Siira & Jenni Nikkilä (upeaa taidetta)
”Kummitustalo” om. Mirjami Hornela (hienot yksityiskohdat)
”Linna” om. Jaakko Räätäri (hauska idea)
”Hautausmaa, hämähäkit” om. Iina Karttimo (pelottavin boksi)