4.11.2012 Limingan nuorisoseurantalo

kaikille lajeille pet-luokka, hamstereille ulkomuotoluokat

Pet-luokat

BIS

1. syyrialainen hamsteri
2. marsu
3. gerbiili
4. kani
5. kääpiöhamsteri
6. hiiri
7. rotta

Gerbiilit

37kpl, tuomari Kati Ojatalo

PET1 Bella Balleriina, om. Minna Loukusa
PET2 Pablo, om. Salla Hautala
PET3 Giten Quiana, om. Minna Loukusa
PET4 Kii, om. Piritta Lappalainen
PET5 Hui Kauhistus Katinkulta, om. Reetta Ollila

Paras baby Ässä, om. Emma Kallio
Paras juniori Kii, om. Piritta Lappalainen

Kumat
Meteoriitti, om. Janina Paasila
Max, om. Eeva Sakki
Hui Kauhistus Guardian Angel, om. Reetta Ollila

EP:t
pieni söpöliini Alice, om. Eeva Sakki
puhdas He That Lives in Hope, om. Jasper Kovalainen
mukava käsitellä Havina, om. Fiia-Maria Kivioja

TS Max, om. Eeva Sakki

Rotat

3kpl, tuomari Eve Immonen

PET1 Cicabo’s Icy Last Diary, om. Tiia Henttunen

Kumat
käsiteltävyydestä Emilia Clarke, om. Asta Rekilä
kokonaisuudesta Cicabo’s Icy Last Diary, om. Tiia Henttunen

EP: upea rotta Cicabo’s Icy Last Diary, om. Tiia Henttunen

TS Cicabo’s Frozen Moonstone, om. Tiia Henttunen

Hiiret

7kpl, tuomari Eve Immonen

PET1 Queen, om. Emma Timlin
PET2 Bailey’s Original Irish Cream, om. Asta Timlin

Paras nuori Ghoulia Yelps, om. Emma Timlin
Paras veteraani Bailey’s Original Irish Cream, om. Asta Timlin

Kumat
turkista Ofelia, om. Emma Timlin
käsiteltävyydestä Ghoulia Yelps, om. Emma Timlin

EP:t
söpö Tähti, om. Satu Karjalainen
kokonaisuus Queen, om. Emma Timlin
symppis Bailey’s Original Irish Cream, om. Asta Timlin

TS Pipari, om. Satu Karjalainen

Kääpiöhamsterit

22kpl, tuomari Merja Nauska

PET1 Psamathe, om. Janika Skofelt
PET2 Loc Locos, om. Asta Rekilä
PET3 Nalle Luppakorva, om. Laura Linja
PET4 FIN KVA FIN VLH KJV12 Susa-Erma’s Blanca, om. Asta Rekilä
PET5 Juhlava Justus, om. Riina Samelin

Paras nuori Psamathe, om. Janika Skofelt
Paras veteraani Aivan Rakas, om. Iina Karttimo

Kumat
yleisvaikutelmasta Adele, om. Satu Karjalainen
yleisvaikutelmasta FIN VLH Alexandrian Fi Ainaiha Aralhayati, om. Saana Kankare
kynsistä O’lala, om. Ella Isoherranen

EP: kannustuspalkinto käsiteltävyyteen Luna, om. Hilla Koivula

TS Emmanuelle, om. Salla Hautala

Syyrialaiset hamsterit

?kpl, tuomari Saana Kankare

PET1 Picus Chili Con Carne, om. Laura Linja
PET2 Gilbert, om. Janika Skofelt
PET3 Balandine’s Reinholdina, om. Terttu Rousu
PET4 Frontside Ollie, om. Soraya Bensaria
PET5 Töpö, om. Hilda Korpela

Paras nuori Gilbert, om. Janika Skofelt
Paras veteraani Picus Chili Con Carne, om. Laura Linja

Kumat
käsiteltävyydestä Cewin Cooper, om. Tiia Kaurala
käsiteltävyydestä Sateenkaaren Duudsoni, om. Satu Karjalainen
käsiteltävyydestä Liinu, om. Tiia Kaurala
käsiteltävyydestä Wonderland’s Iron Fist, om. Riina Samelin
yleiskunnosta Sorry For Party Rocking, om. Emma Timlin
yleiskunnosta Snow Hurricane, om. Elli Lehtonen
yleiskunnosta Grizabella, om. Hely Luhta
yleisvaikutelmasta Kultu Kimallus, om. Emma Timlin
turkista Edith, om. Hely Luhta
turkista FIN MVA FIN VLH VV-11 Pikkumökin Bambu, om. Hely Luhta
turkista Sateenkaaren Citrus, om. Satu Karjalainen
luonteesta Black Like Pepper, om. Ella-Maija Hiltunen

EP: aamuäreä nalle Arctican Sukulaku, om. Terttu Rousu

TS Picus Chili Con Carne, om. Laura Linja

Kanit

34kpl, tuomari Nelli Körkkö

PET1 Satun Nikolai, om. Inka Tervo
PET2 Bogota, om. Sini Hämeenkorpi
PET3 Mitja’s Leone Marina, om. Kaarin Hälinen
PET4 Wendy, om. Elina Pylväs
PET5 Ilyssa Ilona, om. Minda Arbelius
PET6 Mal’Aki Yasmina, om. Tiia Henttunen

LKV1 nuori uros Satun Nikolai, om. Inka Tervo
LKV1 avoin uros Mauri, om. Tiia Kaurala
LKV1 seniori uros Niksu, om. Jenna Jukkola
LKV1 veteraani uros Bogota, om. Sini Hämeenkorpi
LKV1 baby naaras Snella, om. Titta Hinkkanen
LKV1 nuori naaras Nirppu, om. Mari & Maarit Luokkanen
LKV1 avoin naaras  Mitja’s Leone Marina, om. Kaarin Hälinen
LKV1 seniori naaras Precies Parel, om. Jasmin Saari
LKV1 veteraani naaras Wendy, om. Elina Pylväs

Kumat
kokonaisuudesta Jinelle Joan, om. Isabella Hynninen
kokonaisuudesta Räty, om. Titta Hinkkanen
kokonaisuudesta Little Dream, om. Milla Myllymaa
kokonaisuudesta Hiawatha’s Uncle Waldo, om. Saana Havisto

EP:t
kiltille Fiery Hefaistos, om. Saana & Tiia Kaurala
kiltille Boris, om. Saana Kaurala
kiltille Isuinds Qubik, om. Eeva Sakki
suloiselle Mitja’s Leone Jakki, om. Sonja Pakkanen
hieno turkki Nipsu, om. Jenni Saarenpää

TS Anilla Aamukimara, om. Eve Immonen

Marsut

29kpl, tuomari Katriina Hautala

PET1 Elsi, om. Marja Päätalo
PET2 EPET Lilia, om. Elisa Svento
PET3 Delfoin Kipinä, om. Essi Saloranta
PET4 Almond’s Heart of Eternity, om. Minttu Mehtomaa

LKV1 baby uros Wonderful One Night Stand, om. Elisa Svento
LKV1 nuori uros Naranja, om. Elisa Svento
LKV1 avoin uros Indian Darjeeling, om. Elisa Svento
LKV1 veteraani uros EPET Alterion, om. Essi Saloranta
LKV1 baby naaras Almond’s Heart of Eternity, om. Minttu Mehtomaa
LKV1 avoin naaras EPET Lilia, om. Elisa Svento
LKV1 veteraani naaras Elsi, om. Marja Päätalo
LKV2 avoin uros Almond's Frutti Laku, om. Tuuli Lappalainen
LKV2 avoin naaras Snowfall's Valence, om. Elisa Svento & Minttu Mehtomaa

Kumat
ihosta Beyond Here Lies Nothin’, om. Katariina Ruotsalainen
hyvin valmisteltu Almond’s I Kissed A Girl, om. Minttu Mehtomaa
hyvin valmisteltu Donna, om. Ilona Myllyoja
hyvin valmisteltu Almond’s Sleeping Sun, om. Aino Heikka
yleiskunnosta Gizmo, om. Marja Päätalo
yleiskunnosta Almond’s Livia, om. Johanna Jämbäck
käsiteltävyydestä Enchanting Alice, om. Emma Naumanen
käsiteltävyydestä Everlasting Elton, om. Laura Muje
käsiteltävyydestä Goldhill’s Diva, om. Minttu Mehtomaa

TS Snowfall’s Valence, om. Elisa Svento & Minttu Mehtomaa

Hamstereiden ulkomuotoluokat


Syyrialaiset hamsterit, lk

18kpl, tuomari Sini Hämeenkorpi

S1 + SERT Sateenkaaren Geijukainen, om. Hely Luhta
S2 + SERT Giambattista, om. Hely Luhta
S3 + SERT Snow Hurricane, om. Elli Lehtonen
S4 + SERT Grizabella*, om. Hely Luhta

Paras nuori Giambattista, om. Hely Luhta
Paras veteraani FIN MVA FIN VLH VV-11 Pikkumökin Bambu, om. Hely Luhta

Kuma turkista Wonderland’s Iron Fist, om. Riina Samelin
Kuma turkista + EP + TS Maija, om. Petri Aho

Syyrialaiset hamsterit, pk

13kpl, tuomari Sini Hämeenkorpi

S1 + SERT Alexandrian Vetyrsuperoxidix, om. Saana Kankare
S2 + SERT Balandine’s Reinholdina, om. Terttu Rousu

Paras nuori Gilbert, om. Janika Skofelt

Kuma turkista + EP Arctican Sukulaku, om. Terttu Rousu
Kuma päästä + EP + TS Wild Whistler, om. Eve Immonen

Syyrialaiset hamsterit, ei-standardi

3kpl, tuomari Sini Hämeenkorpi

ES1 Sateenkaaren Appelsiini, om. Satu Karjalainen

Paras veteraani Sateenkaaren Appelsiini, om. Satu Karjalainen

Kiinankääpiöhamsterit

4kpl, tuomari Satu Karjalainen

S1 + SERT A. Fi Ain, om. Saana Kankare

Paras nuori End of the Day, om. Eve Immonen

Kuma kokonaisuudesta A. Rabb, om. Saana Kankare

Vkh talvikot

7kpl, tuomari Satu Karjalainen

S1 Crystal’s Mad-Croc, om. Mari Hannuksela
S2 Riitasoinnun Peto Rakasti Sinua, om. Merja Nauska

Kuma pohjaväristä Filipitiafa, om. Anna Gokkoeva
Kuma tyypistä + päästä O’lala, om. Ella Isoherranen

Vkh roborovskit

3kpl, tuomari Satu Karjalainen

S1 Wippee’s Easy Beasy, om. Janika Skofelt

Vkh roborovskit, koestandardi

5kpl, tuomari Satu Karjalainen

KS1 + KSERT Psamathe, om. Janika Skofelt

TS Hulabaloo, om. Eve Immonen

Vkh roborovskit, ei-standardi

2kpl, tuomari Satu Karjalainen

ES1 Colbronde’s Go For The Gold, om. Janika Skofelt

Vkh campbellit

?kpl, tuomari Satu Karjalainen

S1 Susa-Erma’s Benedicta, om. Asta Rekilä

Vkh campbellit, koestandardi

?kpl, tuomari Satu Karjalainen

KS1 FIN KVA FIN VLH KJV12 Susa-Erma’s Blanca, om. Asta Rekilä

Best in show, standardi

BIS1 syyrialainen hamsteri, pk
BIS2 kiinankääpiöhamsteri
BIS3 syyrialainen hamsteri, lk
BIS4 vkh roborovski
BIS5 vkh campbelli
BIS6 vkh talvikko

Best in show, koe/ei-standardi

BIS1 vkh campbelli, koestandardi
BIS2 syyrialainen hamsteri, ei-standardi
BIS3 vkh roborovski, koestandardi
BIS4 vkh roborovski, ei-standardi

Pikkukisat


Marsujen kurkunsyöntikisa
1. Hilppa, om. Aino Heikka
2. Omppu, om. Aino Heikka
3. Kismet, om. Minttu Mehtomaa

Syyrialaisten hamsterien hamstrauskisa
1. Töpö, om. Hilda Korpela
2. Täplä, om. Pinja Saari

Kaniestehyppy
1. Maukka, om. Jenni Karvonen
2. Nuppu, om. Tiia Henttunen
3. Mitja’s Leone Jakki, om. Sonja Pakkanen

Kanien ja marsujen pukukilpailu
1. Mandi, om. Emma Naumanen (vampyyri)
2. Bassu, om. Pinja Saari (velho)
3. Nuppu, om. Tiia Henttunen (noita)

Boksintuunauskilpailu

Sarja 1 – alle 13v
1. Siiri Jankkila
2. Janette Kovalainen
3. Emma Naumanen
4. Tuuli Lappalainen
5. Kasperi Karppinen

Kumat
Miro Saari
Ella Isoherranen
Joose Lappalainen

Sarja 2 – yli 13v
1. Sonja Pakkanen
2. Mari Hannuksela
3. Ella-Maija Hiltunen
4. Eveliina Heikkala
5. Piritta Lappalainen

Kumat
Milla Myllymaa
Ellen Uusiautti