9.11.2013 Limingan nuorisoseurantalo

kaikille lajeille pet-luokka, hamstereille ulkomuotoluokat

Pet-luokat

BIS

1. marsu
2. rotta
3. kani
4. hiiri
5. kääpiöhamsteri
6. syyrialainen hamsteri
7. gerbiili

Gerbiilit

30kpl, tuomari Anna Takkinen

PET1 Tabulan Dosiystävä, om. Mira Mykkälä
PET2 Giten Sallittu Sattuma, om. Leena Siira
PET3 Moonwell’s Shadowmoon Valley, om. Riikka Hakala
PET4 Moonwell’s Homestrand, om. Salla Hautala
PET5 Hui Kauhistus Yeti, om. Jonna Yrjönen

Paras baby Hui Kauhistus Yeti, om. Jonna Yrjönen
Paras juniori Patukka, om. Juho Rajala
Paras veteraani Hui Kauhistus Firman Piikkiin, om. Mira Mykkälä

Kumat
Hui Kauhistus Firman Piikkiin, om. Mira Mykkälä
Kynsiniekkasoturin Oltermanni, om. Riikka Hakala

EP:t
tsemppipalkinto hoikalle: A Little Faith, om. Janette Kovalainen
supersöpölle: Snowball, om. Juho Rajala
hyvästä käsiteltävyydestä: Moonwell’s Swamp of Sorrows, om. Riikka Hakala
juhlavuoden erikoispalkinto: MVA Ch Hui Kauhistus Mambo Jambo, om. Ada Karisto

TS MVA Ch Hui Kauhistus Mambo Jambo, om. Ada Karisto

Rotat

9kpl, tuomari Piia Niemelä

PET1 Lännen Nopein, om. Melisa Liman
PET2 Lapaniina, om. Silja Myllymaa
PET3 Cicabo’s Hullu Hatuntekijä, om. Anna Gokkoeva

Kumat
Boomer, om. Annika Parkkila
Sammy, om. Sofia Haaraniemi

EP:t
Sean Connery: Puntti, om. Pilvi Piirainen
unikaveri: Dean Winchester, om. Annika Parkkila
pehmoturkki: Hokkuspokkus, om. Melisa Liman

TS Castiel, om. Sofia Haaraniemi

Hiiret

7kpl, tuomari Piia Niemelä

PET1 Tähti, om. Satu Karjalainen
PET2 Dark Star, om. Emma Timlin

Kumat
Bounce, om. Emma Timlin
Valma, om. Riikka Mäkelä

EP:t
iskee silmää: Mimosa, om. Riikka Mäkelä
Rento-Reiska: Kasmodiah, om. Emma Timlin
lumiunelma: Timantti, om. Satu Karjalainen

TS Tähti, om. Satu Karjalainen

Kääpiöhamsterit

27kpl, tuomari Merja Nauska

PET1 Jalo Aatos, om. Eve Immonen
PET2 Mermaid, om. Mari Hannuksela
PET3 Cheerbigears Gary, om. Asta Rekilä
PET4 Lost in America, om. Janika Skofelt
PET5 Carabobes, om. Mira Mykkälä

Paras nuori Jalo Aatos, om. Eve Immonen
Paras veteraani FIN TMVA LJV-13 Posliinilintu, om. Jemina Patrikainen

Kumat
turkista Lilli, om. Jenni Krekilä
turkista Spring Princess, om. Ella-Maija Hiltunen
turkista FIN MVA FIN TVLH LVV-12 GG-12 LJV-13 LGG-12 Broken Angel, om. Jesse Seppälä
yleisvaikutelmasta FIN TMVA LJV-13 Posliinilintu, om. Jemina Petrikainen
yleisvaikutelmasta Nalle Luppakorva, om. Tuula Linja
käsiteltävyydestä Regalis Dasher, om. Mari Hannuksela

EP:t
tsemppipalkinto hoikalle: Cheerbigears Jodie, om. Mari Hannuksela
rohkaisupalkinto: Sirkku, om. Pilvi Piirainen
kuntoilevalle: Hitman Hulton, om. Ria Ojala
sihteerin suosikki: Lucky Lucas, om. Ella-Maija Hiltunen
juhlavuoden erikoispalkinto: Flash, om. Minnamaria Jämsä

TS Jalo Aatos, om. Eve Immonen

Syyrialaiset hamsterit

46kpl, tuomari Eve Immonen

PET1 Turkmenialainen Tyttöystävä, om. Emma Timlin
PET2 Melton Murhemuksu, om. Piia Lappalainen
PET3 Vincent Smith, om. Satu Karjalainen
PET4 Pikkumökin Jaffa, om. Terttu Rousu
PET5 Balandine’s Reinholdina, om. Terttu Rousu

Paras nuori Melton Murhemuksu, om. Piia Lappalainen
Paras veteraani Balandine’s Reinholdina, om. Terttu Rousu

Kumat
yleiskunnosta Show Time, om. Eveliina & Elina Heikkala
kokonaisuudesta Yam Yam’s Baoht Bugga-Bogg, om. Sarita Kokkoniemi
kokonaisuudesta Pikkumökin Jummijammi, om. Emma Timlin
kokonaisuudesta Diamantens Aragon, om. Emma Timlin

EP:t
luonteesta: Arctican Makulaku, om. Milo & Vili Hämeenkorpi
luonteesta: Töpö, om. Hilda Korpela
supersöpölle: Masa Mahtisonni, om. Jenni Krekilä
kannustuspalkinto: Sateenkaaren Ihmemies, om. Eeva Alasalmi
kokonaisuudesta: Esiintyvä Eetu, om. Eevi Hirsikko
kokonaisuudesta: Wonderland’s Nefertara Nyala, om. Emma Timlin
nallenaama: Sateenkaaren Oiva Omenavaras, om. Anne Heikkinen

TS Fabulous Fedora, om. Eevi Hirsikko

Kanit

?kpl, tuomari Tiina Polo

PET1 Arthur, om. Silja Myllymaa
PET2 Mitja’s Leone Fedele, om. Kaarin Hälinen
PET3 Olivianan Salanimi, om. Eevi Lehvonen
PET4 Hiawatha’s Rarity, om. Satu Karjalainen
PET5 Precies Parel, om. Jasmin Saari

LKV1 baby uros Publio Puolukka, om. Ella Takkinen
LKV1 nuori uros Urho, om. Riikka Hakala
LKV1 nuori naaras Olivianan Salanimi, om. Eevi Lehvonen
LKV1 avoin uros Olivianan Öinen Ritari, om. Tarja Karvonen
LKV1 avoin naaras Little Dream, om. Milla Myllymaa
LKV1 seniori uros Arthur, om. Silja Myllymaa
LKV1 seniori naaras Precies Parel, om. Jasmin Saari
LKV1 veteraani uros Bogota, om. Sini & Harri Hämeenkorpi

Kumat
5p kohdista Urho, om. Riikka Hakala
5p kohdista The Tear Stream Down My Face, om. Eeva Sakki
5p kohdista Arthur, om. Silja Myllymaa
5p kohdista Mitja’s Leone Fedele, om. Kaarin Hälinen
5p kohdista Eyela, om. Eeva Sakki
5p kohdista Mitja’s Leone Marina, om. Kaarin Hälinen
5p kohdista Nöpö, om. Olivia Vartiainen
5p kohdista Putteli, om. Kukka Koivuniemi
5p kohdista Precies Parel, om. Jasmin Saari

EP:t
kannustuspalkinto Tupuna, om. Eija Ahonen
kannustuspalkinto Tunturituulen Dana, om. Piia Rousu
kannustuspalkinto Tero, om. Oona Nurmi
yleiskunnosta Lavella’s Blanco, om. Laura Linja
kokonaisuudesta Amazing Chyrilil, om. Piia Rousu
kokonaisuudesta Sweet Chili, om. Riikka Hakala
kokonaisuudesta Eyela, om. Eeva Sakki
kokonaisuudesta Niksu, om. Jenna Jukkola
kokonaisuudesta Niiskuneiti, om. Mari & Matias Luokkanen
kokonaisuudesta Feya, om. Eeva Sakki
kokonaisuudesta Aamuruskon Inka, om. Olivia Huttula
kokonaisuudesta Chiot Solaire, om. Pinja Saari

TS Väiski, om. Annika Hautamäki

Marsut

27kpl, tuomari Elisa Svento

PET1 Almond’s Wonderful One Night Stand, om. Minttu Mehtomaa
PET2 Almond’s Wappu, om. Carla Alasaarela
PET3 Almond’s Pirteä Pistaasi, om. Tuuli Lappalainen

LKV1 baby Kismet, om. Petra Merikanto
LKV1 avoin uros Almond’s Wonderful One Night Stand, om. Minttu Mehtomaa
LKV1 avoin naaras Almond’s Wappu, om. Carla Alasaarela
LKV1 veteraani Snowman, om. Jaakko Räätäri

Kumat
pikkukohdista Almond’s Wonderful One Night Stand, om. Minttu Mehtomaa
pikkukohdista Almond’s Batman, om. Minna Räätäri
pikkukohdista Snowman, om. Jaakko Räätäri
pikkukohdista Almond’s Gustav Marsvinsson, om. Tuuli Lappalainen
yleiskunnosta Almond’s Wappu, om. Carla Alasaarela
yleiskunnosta Almond’s Pirteä Pistaasi, om. Tuuli Lappaialnen
yleiskunnosta Kismet, om. Petra Merikanto
yleiskunnosta Lilli, om. Janika Vilkuna
käsiteltävyydestä Almond’s Kuura, om. Niina Tanskala

EP:t
lempeä jätti Almond’s Frutti Laku, om. Tuuli Lappalainen
upea turkki Vixen, om. Kirsi Välikangas
juhlavuoden erikoispalkinto Almond’s Gustav Marsvinsson, om. Tuuli Lappalainen

TS Histamiini, om. Jenni Krekilä

Hamstereiden ulkomuotoluokat


Syyrialaiset hamsterit, lk

21kpl, tuomari Sini Hämeenkorpi

S1 + sert Pikkumökin Juppihippipunkkari, om. Vilja Vaskuri
S2 + sert Pikkumökin Kuurankukka, om. Terttu Rousu
S3 + sert Picus Kruuna, om. Jonna Tikka
S4 + sert Sateenkaaren Geijukainen****, om. Hely Luhta
S5 Turkmenialainen Tyttöystävä, om. Emma Timlin

Paras nuori Pikkumökin Kuurankukka, om. Terttu Rousu
Paras veteraani Sateenkaaren Geijukainen****, om. Hely Luhta

EP:t
kokonaisuudesta Penne Rigate, om. Eevi Hirsikko
turkista, kokonaisuudesta Tristar Ollie, om. Jonna Tikka

Syyrialaiset hamsterit, pk

28kpl, tuomari Sini Hämeenkorpi

S1 + sert Melton Murhemuksu, om. Piia Lappalainen
S2 + sert Always Somewhere, om. Eve Immonen
S3 Sateenkaaren Heliumpallo***, om. Satu Karjalainen
S4 Pikkumökin Kullanmuru, om. Hanna-Mari & Karoliina Repola
S5 Caribou Island Angelina, om. Asta Rekilä

Paras nuori Melton Murhemuksu, om. Piia Lappalainen
Paras veteraani Sateenkaaren Heliumpallo***, om. Satu Karjalainen

Kumat
turkista Masyaf, om. Elina Mäyrä
päästä FIN TMVA Yam Yam’s Buoht Bugga-Bogg, om. Sarita Kokkoniemi

EP:t
Pikkumökin Ilopilleri, om. Piia Lappalainen
Balandine’s Reinholdina*, om. Terttu Rousu

TS Arctican Sukulaku*, om. Terttu Rousu

Syyrialaiset hamsterit, ei-standardi

12kpl, tuomari Sini Hämeenkorpi

ES1 Cultaakin Calliimpi, om. Aurosa Pakkanen
ES2 Milania Mäkimeirami, om. Maria Holma

Paras nuori Milania Mäkimeirami, om. Maria Holma

Kuma turkista Sateenkaaren Nuuskamuikkunen, om. Mira Vesteri

EP:t
kokonaisuudesta Culissi Cimallus, om. Eve Immonen
kokonaisuudesta Picus Klaava, om. Jonna Tikka

TS Cultaakin Calliimpi, om. Aurosa Pakkanen

Vkh talvikot

21kpl, tuomari Satu Karjalainen

S1 + sert Cheerbigears Jenna, om. Carola Roivas
S2 + sert Caboblobes, om. Iida Seppänen
S3 + sert Idäntörökki*, om. Mirja Hentilä
S4 Goldilock’s Tuulihaukka, om. Veera Kujansuu
S5 Hercule Poirot, om. Veera Kujansuu

Kumat
kokonaisuudesta Goldilock’s Salaneuvos, om. Veera Kujansuu
paras helmi Valkoailakki, om. Jonna Tikka

EP ”tuomari voisi laittaa taskuun” Cheerbigears Jodie, om. Mari Hannuksela

TS Carabobes, om. Mira Mykkälä

Vkh roborovskit

5kpl, tuomari Satu Karjalainen

S1 Goldilock’s Kent, om. Veera Kujansuu
S2 Goldilock’s Unelma, om. Veera Kujansuu

Vkh roborovskit, koestandardi
6kpl, tuomari Satu Karjalainen

KS1 + ksert Lost In America, om. Janika Skofelt
KS2 Yours Christopher Marloke**, om. Mirja Hentilä

TS Ebony, om. Eve Immonen

Vkh roborovskit, ei-standardi

9kpl, tuomari Satu Karjalainen

ES1 Coral Crush, om. Janika Skofelt
ES2 Goldilock’s Weetamoe, om. Janika Skofelt
ES3 Goldilock’s Xander, om. Veera Kujansuu

EP kokonaisuudesta Swanky Silk, om. Janika Skofelt

Vkh campbellit

7kpl, tuomari Satu Karjalainen

S1 + sert Geisha’s Extra Blue Moon*, om. Carola Roivas
S2 + sert Sweet Nothing, om. Carola Roivas

Kuma kokonaisuudesta Peppermint’s Pinja, om. Carola Roivas

Vkh campbellit, koestandardi

6kpl, tuomari Satu Karjalainen

KS1 + ksert Lucky Day, om. Carola Roivas

Kumat
kokonaisuudesta Lucky Luke, om. Carola Roivas
kokonaisuudesta Dotty Cookie Chip, om. Jonna Tikka

Vkh campbellit, ei-standardi

5kpl, tuomari Satu Karjalainen

ES1 Night Shadow, om. Carola Roivas

Kuma kokonaisuudesta Geisha’s Extra Blue Moon, om. Carola Roivas

Kiinankääpiöhamsterit

9kpl, tuomari Satu Karjalainen

S1 +  sert Gagliostro**, om. Arja Myllylä
S2 FIN MVA FIN TVLH LW12 GG12 LV13 LGG12 Broken Angel, om. Jesse Seppälä
S3 Goldilock’s Gaptooth Ridge, om. Veera Kujansuu

Paras veteraani FIN TMVA LJV13 Posliinilintu, om. Jemina Patrikainen

Kuma kokonaisuudesta + EP lupaava Wonderland’s Herkkä Jätkä, om. Mira Vesteri

Best in show, standardi

1. syyrialainen hamsteri, lk
2. kiinankääpiöhamsteri
3. vkh talvikko
4. syyrialainen hamsteri, pk
5. vkh campbelli
6. vkh roborovski

Best in show, koe- ja ei-standardi

1. syyrialainen hamster
2. vkh roborovski, ei-standardi
3. vkh campbelli, koestandardi
4. vkh roborovski, koestandardi
5. vkh campbelli, ei-standardi

Pikkukisat


Marsujen kurkunsyöntikisa
1. Caipirosca, om. Sanni Saarnisaari
2. Lilli, om. Janita Vilkuna
3. Almond’s Auringonkukka, om. Kerttu Saarnisaari

Syyraialaisten hamstereiden hamstrauskisa
1. Töpö, om. Hilda Korpela
2. Sateenkaaren Ihmemies, om. Eeva Alasalmi
3. Kissa, om. Taru Karjalainen

Gerbiilien silppurikisa
1. Willow, om. Jonna Yrjönen
2. Myy, om. Janette Kovalainen
3. Tinakenkätyttö Neo, om. Sonja Pakkanen

Kaniestehyppy
1. Väiski, om. Annika Hautamäki
2. Mitja’s Leone Jakki, om. Sonja Pakkanen
3. Aamuruskon Inka, om. Olivia Huttula

Parikilpailu
1. Kassu, om. Ella Isoherranen & Dumle, om. Elisa Myllyoja
2. Caipirosca, om. Sanni Saarnisaari & Helmeri, om. Inka Kyngäs